Чи настане нова ера в атомній генерації України

Чи настане нова ера в атомній генерації України

Питання екологічних змін на планеті активно вирішували на липневому саміті G20

Этот материал также доступен на русском языке

У МАГАТЕ на початку 1990-х років спрогнозували, що через 20–30 років потреби населення планети Земля в електриці невпинно зростатимуть, тож збудують понад 1000 атомних блоків. Але на нещодавній міжнародній конференції «Низьковуглецева електроенергетика: тренди, проблеми та перспективи» у Києві представник МАГАТЕ Андрій Грицевський визнав, що потреби в електриці були значно переоцінені.

За його словами, станом на 2015 рік у світі нараховувалося лише 439 реакторів, ще 30 реакторів невдовзі збудують. Наразі світова атомна генерація потребує $350–400 млрд інвестицій, а щоб збудувати новий реактор, потрібно понад 10 років.

В Україні швидкими темпами старіє парк атомних реакторів, і безкінечно продовжувати термін їхньої експлуатації неможливо. Тож спеціалісти прогнозують, що вже на початку 2030-х років частину блоків доведеться остаточно виводити з експлуатації.

Атомна енергія виробляє найменше парникових газів – значно менше навіть за альтернативні джерела енергії. На нещодавньому саміті G20 у Гамбурзі всі європейські країни зголосилися до 2050 року позбутися теплової генерації, що працює на вугіллі. Як підписант Паризької угоди Україна зобов’язана вивести кілька десятків блоків на вугільних ТЕС і ТЕЦ. Це буде проходити одночасно із виведенням з експлуатації зношених блоків АЕС.

Наприкінці 2016 року український «Енергоатом» став членом Клубу країн – користувачів модульних реакторів, і тепер вивчає перспективи їхнього будівництва в Україні. Цикл будівництва такого реактора складає п'ять років, експлуатувати його можна 80 років. До того ж модульний реактор випалює майже цілком все завантажене паливо, економічно це надзвичайно вигідно.

За розміром реактори доволі невеликі, їх можна зібрати на заводі, а потім встановити на виробничому майданчику. До того ж у них фактично немає випромінювання – вони не нестимуть загрози людям. 

Всі запчастини й комплектуючі, враховуючи корпус реактора, виходячи з ладу, легко замінюються на нові, тож непотрібно замінювати увесь реактор, як це відбувається зараз.

Отже нова ера в атомній генерації може настати вже за 5–7 років, але вона також потребує змін.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло