Довгий шлях до перемоги: угода про асоціацію між Україною та ЄС набрала чинності
Україна нарешті подолала численні бюрократичні перешкоди
Україна підписала угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС ще у березні 2014 року. Три роки тривала ратифікація документа всіма членами союзу. Фінальну крапку було поставлено лише 11 липня 2017-го – після голосування Ради Європейського союзу.
Втім, частина угоди про асоціацію, що стосується зони вільної торгівлі, почала діяти ще 1 січня 2016 року. За півтора року роботи зони вільної торгівлі частка українського експорту до ЄС суттєво збільшилася. Зараз на європейські країни припадає 39,8% всього нашого експорту. У грошовому еквіваленті це $4,8 млрд.
Після кризових 2014–2015 років ефект зони вільної торгівлі досить солідний: ЗВТ дає зростання 25–30% експорту на рік. А за півроку 2017-го експорт з України до ЄС зріс уже на 14,3%.
Фактично йдеться про АПК, який дійсно цікавий європейцям, але – дозовано. Найбільше європейці купують курятину, яйця птиці, пшеницю, ячмінь, насіння олійних культур, рапсове масло, цукор і кондитерські вироби.
Високотехнологічна продукція України не може похвалитися такими ж перспективами на європейському ринку – обсяги експорту коливаються на рівні $1,5 млрд на рік. Хоча експерти все частіше говорять про серйозні перспективи на європейському ринку українського IT-сегмента. Щодо продукції промисловості, у порівнянні з 2013 роком відбулося падіння на 1,2%.
До того ж за півтора року українці так і не побачили довгоочікуваного дешевого імпорту, який міг би не тільки підживити спадну купівельну спроможність, а й відкрити можливості для малого та середнього бізнесу. Одна з ключових причин ситуації, що склалася – протекціонізм внутрішніх гравців.
Однак в цілому можна констатувати: Україна завершила тривалий політичний процес і тепер має можливість ставити перед собою нові цілі у взаємовідносинах з Євросоюзом. Відсьогодні Україна навряд чи увійде в нову економічну реальність. Швидше, країна отримає можливість тверезо подивитися на свій пройдений шлях і почати нарешті відстоювати власні економічні інтереси.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].