Довгий шлях до перемоги: угода про асоціацію між Україною та ЄС набрала чинності

Довгий шлях до перемоги: угода про асоціацію між Україною та ЄС набрала чинності

Україна нарешті подолала численні бюрократичні перешкоди

Цей матеріал також доступний російською

Україна підписала угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС ще у березні 2014 року. Три роки тривала ратифікація документа всіма членами союзу. Фінальну крапку було поставлено лише 11 липня 2017-го – після голосування Ради Європейського союзу.

Втім, частина угоди про асоціацію, що стосується зони вільної торгівлі, почала діяти ще 1 січня 2016 року. За півтора року роботи зони вільної торгівлі частка українського експорту до ЄС суттєво збільшилася. Зараз на європейські країни припадає 39,8% всього нашого експорту. У грошовому еквіваленті це $4,8 млрд.

Після кризових 2014–2015 років ефект зони вільної торгівлі досить солідний: ЗВТ дає зростання 25–30% експорту на рік. А за півроку 2017-го експорт з України до ЄС зріс уже на 14,3%.

Фактично йдеться про АПК, який дійсно цікавий європейцям, але – дозовано. Найбільше європейці купують курятину, яйця птиці, пшеницю, ячмінь, насіння олійних культур, рапсове масло, цукор і кондитерські вироби.

Високотехнологічна продукція України не може похвалитися такими ж перспективами на європейському ринку – обсяги експорту коливаються на рівні $1,5 млрд на рік. Хоча експерти все частіше говорять про серйозні перспективи на європейському ринку українського IT-сегмента. Щодо продукції промисловості, у порівнянні з 2013 роком відбулося падіння на 1,2%.

До того ж за півтора року українці так і не побачили довгоочікуваного дешевого імпорту, який міг би не тільки підживити спадну купівельну спроможність, а й відкрити можливості для малого та середнього бізнесу. Одна з ключових причин ситуації, що склалася – протекціонізм внутрішніх гравців.

Однак в цілому можна констатувати: Україна завершила тривалий політичний процес і тепер має можливість ставити перед собою нові цілі у взаємовідносинах з Євросоюзом. Відсьогодні Україна навряд чи увійде в нову економічну реальність. Швидше, країна отримає можливість тверезо подивитися на свій пройдений шлях і почати нарешті відстоювати власні економічні інтереси.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті