Стратегічний запас: навіщо зберігати відпрацьоване ядерне паливо
І хто користуватиметься «послугами» нового сховища у Чорнобильській зоні
На початку листопада 2017 року у зоні відчуження навколо Чорнобильської АЕС нарешті розпочалося будівництво централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива з діючих АЕС України. Від прийняття концептуального рішення щодо потреби держави у ЦСВЯП до практичної реалізації проекту минуло близько 16 років.
Ще десять років тому навколо питання щодо поводження з ядерними відходами точилися запеклі суперечки. і поступово у світі почали зосереджуватися саме на зберіганні, а не утилізації ВЯП. Людство нарешті визначилося, що відпрацьоване ядерне паливо – це стратегічний ядерно-паливний ресурс, який може бути використаний у майбутньому при експлуатації ядерних реакторів наступних поколінь.
Раніше Україна була змушена щорічно платити Росії за зберігання свого ВЯП по $200 млн. За підрахунками МЕРТ, рентабельність централізованого сховища буде на 14% вище за вивезення відпрацьованого палива на переробку до РФ. В «Енергоатомі» вважають, що зведення сховища окупиться за 3-4 роки.
Те, що централізоване сховище може розташовуватися лише в Чорнобильській зоні, було визначено законом України «Про ЦСВЯП» ще у 2012 році. Користуватимуться «послугами» нового сховища три з чотирьох українських АЕС. Адже лише Запорізька атомна станція має власне сховище, збудоване у 2000-2001 роках. Три інші – Рівненська, Хмельницька та Южно-Українська – чекають на завершення будівництва нового централізованого сховища.
Mind розглянув перспективи цього проекту з точки зору підвищення енергонезалежності держави та входження України у світову систему безпеки усіх галузей атомної енергетики.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].