mind
Як Норвегії вдалося змусити своїх громадян купляти електрокари

Як Норвегії вдалося змусити своїх громадян купляти електрокари

Від планів до дії: як скандинави витрачають електроенергію

Цей матеріал також доступний російською

У найближчих планах розвинених країн Європи – повне переведення виробництва електроенергії на ВДЕ. Трошки згодом там збираються весь транспорт зробити електричним, а комунальні служби оснастити електронасосами. Наразі вже запущено серію цікавих проектів. Наприклад, у Норвегії запустили електропароми, а Швеція заходилася проектувати першу в світі 2-кілометрову електродорогу з підзарядкою. Airbus, Rolls-Royce, Siemens моделюють літаки на електротязі для коротких рейсів.

Все більше країн впевнено заявляють про те, що їхня програма-максимум – вуглецева нейтральність. Мета – звести до мінімуму шкідливі викиди. А все, що залишиться в атмосфері поганого, планують «викачати» за допомогою спеціальних технологій.

Для більшості країн світу подібні плани звучать як наукова фантастика. Але Норвегія ще 15 років тому перейшла від планів до дії. У 2017 році кількість електромобілів і гібридів на дорогах Норвегії подолала позначку в 200 000 одиниць. Близько 40% проданих нових машин мали електричний двигун. Як країні, яка понад 95% електроенергії отримує від гідроелектростанцій, вдалося стати одним із лідерів за розвитком електричного транспорту, дивіться на Mind.

  1. Нульове мито. З 1990 року ввезення електрокарів до країни не обкладається митом. А от за автівку з двигунами внутрішнього згорання доведеться заплатити до 100% від її вартості.
  2. Нульовий ПДВ. З 2001 року реалізація електромобілів на території Норвегії не обкладається ПДВ. А для бензинових і дизельних авто розмір податку складає 25%.
  3. Спеціальні номерні знаки для власників електромобілів.
  4. Безкоштовний проїзд по автомагістралях і за користування поромами.
  5. Безкоштовна парковка.
  6. Доступ на автобусні смуги.
  7. Створення мережі зарядних станцій. Зараз у Норвегії уздовж автомагістралей як мінімум по дві швидкісні зарядні станції кожні 50 км.
  8. І, до речі, зарядка на цих станціях безкоштовна.

Також багато міст Норвегії заявили про повний перехід громадського транспорту на електроенергію. Наприклад, державний автопарк в Осло стане повністю електричним вже до 2020 року. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті