росія вдруге заблокувала інспекції суден з українським зерном у Босфорі
Мінвідновлення України вважає, що «зернова ініціатива» під загрозою зупинення

Російська сторона вдруге заблокувала інспекції суден, що рухаються через Босфор у рамках «зернової ініціативи», у територіальних водах Туреччини.
Про це повідомляє Міністерство відновлення України.
«З 10 квітня російська сторона в Спільному Координаційному Центрі (СКЦ) м. Стамбул в односторонньому порядку припинила реєстрацію суден, які подають українські порти для формування інспекційного плану. Натомість росіяни формують їхній власний план інспекцій, обираючи судна з черги на свій розсуд, що повністю суперечить умовам ініціативи та неприйнятно для України.
У результаті вже вдруге за 9 місяців роботи «зернової ініціативи» не складено інспекційного плану і не проінспектовано жодного судна. Це ставить під загрозу функціонування «зернової ініціативи», – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що з листопада 2022 року росіяни під різними приводами саботують і затягують час проведення інспекцій, що вже призвело до скорочення обсягів експорту української агропродукції на світові ринки на 15–18 млн тонн.
З квітня 2023 року російські представники СКЦ намагаються втрутитися в діяльність українських портів та експортерів шляхом нав’язування власних критеріїв визначення конкретних суден, що братимуть участь в ініціативі. Наприклад, з 14 квітня росіяни без жодних пояснень відмовляють у реєстрації трьох суден (2 з яких на Китай), на які вже очікує вантаж у порту «Південний».
«Таким чином російська сторона намагається встановити контроль над кількістю завантаженого флоту та напрямами його роботи, що є порушенням міжнародних норм та положень «Зернової ініціативи». Це є черговою спробою диктувати всьому світу свою політику, ставити під загрозу продовольчу безпеку та використовувати їжу як зброю», – вважають у Мінвідновлення.
У відомстві наголошують, що Україна категорично відкидає чергові вимоги росіян і виступає проти втручання в діяльність українських портів.
«Сподіваємося, що партнери ООН та Туреччина зможуть забезпечити виконання всіма сторонами в СКЦ процедур, які працювали 9 місяців», – зазначають у повідомленні.
Бекграунд. Нагадаємо: 11 квітня зупинилася робота «зернового коридору» через відсутність цього дня інспекцій Спільного координаційного центру (СКЦ). Україна називала причиною ситуації саботаж із боку рф.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].