Хто є головними контрабандистами України

Хто є головними контрабандистами України

Що відомо про цих «бізнесменів» та на чому вони заробляють

Этот текст также доступен на русском
Хто є головними контрабандистами України
Фото Сергія Зарайського / УНІАН

Керівник новоствореної державної служби Максим Нефьодов назвав найбільших українських контрабандистів. Відповідаючи на запитання ведучого в програмі «Он воно як» з Денисом Бігусом і Алісою Юрченко, він сказав: «Пан Альперін, наприклад. Пан Амінєв, пан Шерман. Хммм... Бачите, я ще недосвідчений митник... Пан Фірманюк».

Нагадаємо, що президент України Володимир Зеленський 9 липня видав указ, в якому позначив першочергові кроки, спрямовані на боротьбу з контрабандою. Зокрема, передбачається налагодити обмін інформацією і відкрити дані про митну вартість, а так само створити Міжвідомчу комісію з питань боротьби з контрабандою та корупцією на митниці.

Точних підрахунків про обсяги тіньового ринку немає. Раніше міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що щорічно український бюджет недоотримує близько $4 млрд через контрабандні схеми на митниці. Оцінки Європейської Бізнес Асоціації скромніші. За їх підрахунком, Україна через «сірий» імпорт недоотримала у 2017 році 70 млрд грн.

Нагадаємо, що в торішньому Глобальному індексі нелегальної торгівлі Україна посіла останнє місце серед країн Європи.

Mind розбирався, хто такі найбільші контрабандисти України і що про них відомо.

Вадим Альперін

Про Вадима Альперіна заговорили після захоплення сомалійськими піратами судна «Фаїна», що перевозило, серед іншого, зброю. Пірати зажадали викуп за екіпаж. Тоді стверджували, що його в розмірі $3,2 млн заплатив судновласник Альперін. Щоправда, пізніше екс-глава президентської канцелярії Віктор Балога заявив про «значну фінансову участь» олігарха Віктора Пінчука. Після цього випадку Альперін зник з інформаційного поля на декілька років.

Чим він знаменитий? Зараз Альперіна, громадянина Ізраїлю українського походження, називають найбільшим імпортером тканини і взуття в Україну. Щомісячний обсяг ввезення ним товару в Україну оцінюється в 300–400 контейнерів. Працює бізнесмен переважно через фірми-одноденки.

У 2017 році правоохоронні органи після перевірок на Київській митниці дійшли висновку, що компанії з одеською реєстрацією зі сфери інтересів Альперіна ввозять товар за заниженими цінами. НАБУ спільно з ДФС заарештувало рахунки фірм-імпортерів на 450 млн грн. За розблокування рахунків Альперін запропонував співробітникові НАБУ хабар у розмірі $800 000 і був за це затриманий, писав на своїй сторінці у Facebook генпрокурор Юрій Луценко. Через місяць бізнесмен заплатив еквівалент цієї суми в гривні – 21 млн грн – як заставу, встановлену Печерським судом, і вийшов зі столичного СІЗО. Пізніше Апеляційний суд міста Києва зменшив суму застави до 140 000 грн.

За даними ЕП, у Альперіна є компанії у сфері нерухомості, страхування, алкогольного бізнесу.

Денис Амінєв

Колишній співробітник Одеської митниці Денис Амінєв заробляє імпортом товарів, в основному взуття, тканин тощо. У серпні минулого року його затримали за підозрою в причетності до крадіжки 37 заарештованих контейнерів з нерозмитненим вантажем на суму близько 140 млн грн. Цей вантаж вилучили у фірм, афілійованих з Амінєвим. За словами колишнього заступника начальника Одеської митниці Олександра Халковського, у компанії-імпортера були ознаки фіктивності.

За рішенням Шевченківського районного суду весь вантаж компанії був заарештований, контейнери відправлені на зберігання на склад приватного підприємства, яке орендує більшу територію на тому самому приватному терміналі, де знаходиться відділ митного оформлення. Дорогою контейнери зникли.

Через місяць Амінєва випустили з-під варти під заставу в розмірі 1,7 млн грн, хоча спочатку суд встановлював заставу в розмірі 30 млн грн.

Віктор Шерман 

Ім’я відомого в Одесі бізнесмена Віктора Шермана, у власності якого офіційно перебуває десяток фірм, почало з'являтись в публікаціях українських ЗМІ після призначення Міхеіла Саакашвілі на пост голови Одеської ОДА. Саме Шерман, заразом зі знаними в регіоні особистостями Аднаном Ківаном, Вадимом Мороховським та підприємствами ПАТ «Фінбанк», ТДВ «Інтерхім», ТОВ «Промислово-торгівельна компанія Шабо», ТОВ «Судосервіс Україна» і ТОВ «ТІС-Вугілля», став співзасновником благодійного фонду «На благо Одеси». За інформацією видання «Наші гроші», через три місяці після появи на Одещині команди Саакашвілі керівником фонду було призначено колишнього генконсула Грузії в Одесі Теймураза Нішніанідзе, який став у подальшому радником тодішнього голови ОДА. Цей же фонд, окрім оплати рекламної кампанії «Команди Саакашвілі», платив ще й за піар ставленика Саакашвілі Олександра Боровика.

Місцеві ЗМІ називають Віктора Шермана, що спеціалізувався на морських вантажних перевезеннях та імпорті одягу, в основному з Китаю, одним з партнерів Вадима Альперіна.

Окрім іншого підприємець є засновником експедиторської компанії ТОВ «Триекспо», що працює в Одеському порту. Іллічівський же порт (наразі порт Чорноморськ) «закривала» його ТОВ «Експедиція-3», яка наразі знаходиться в стані припинення. Керівником обох фірм є Олександр Корсюченко, через якого прослідковується зв’язок Шермана з ТОВ «Сікарго логістік», яка свого часу встигла потрапити до списку фірм, що фігурують у відкритому одеською прокуратурою досудовому провадженні про незаконне користування майном Іллічівського морського торговельного порту з допомогою службових осіб порту.

Орест Фірманюк

Офіційно власник столичних ТОВок «Валгер груп» та «Бізнес-111», неофіційно куратор та вигодоотримувач групи компаній «Твоя логістика», організатор «сірих» митних схем та один з ключових гравців на ринку контрабанди товарів господарської групи і тканин. Про Ореста Фірманюка та його зв’язки активно заговорили після Революції гідності. У 2015-му про фірми з орбіти підприємця журналістам розповіли підприємці, які займались імпортом товарів через Одеський порт, а вже у 2016-му керівництво аеропорту «Бориспіль» уклало непередбачений законодавством договір про оренду аеропортового імпортного складу із ТОВ «Аеропорт Київ Карго», яке пов’язують саме з Фірманюком.

Починав підприємець з декількох брокерських контор, що займались підготовкою документів та «вирішенням питань» проведення митного оформлення товарів. В Одеському та Іллічівському портах досі в ходу схеми «розмитнення через модних брокерів», а про можливості фірм Фірманюка відкрито говорити готові одиниці. Зокрема, подібні послуги надає ТОВ «Макотрейдінг», яке засвітилось у розслідуванні «Наших грошей» щодо контрабанди в «Борисполі». За інформацією одеських митників, лише за 2018-й та шість місяців 2019 року було складено 43 протоколи про порушення митних правил (ПМП) щодо компаній, яким ТОВ «Макотрейдінг» надавало митно-брокерські та експедиторські послуги. Загалом за даними Фонду держмайна України, «Макотрейдінг» та пов’язана з ним «Сайрус-груп» протягом 2015–2017 років отримали в оренду 23 об’єкти державного майна на різних регіональних митницях і поблизу них.

Наприкінці минулого року голова підкомітету з питань митної справи та удосконалення Митного кодексу Комітету ВР з питань податкової та митної політики Тетяна Острікова в коментарі «Цензор.нет» вказала Ореста Фірманюка як одного з так званих митних мінімізаторів Одеської митниці ДФС: «Це не якісь невідомі особи, а організатори схем на митниці, активісти, що займаються митницею, називають три-чотири прізвища: Сердюки, Амінєви, Орести (Фірманюки), Альпєріни і т. д.».

Прикметно, що Фірманюк потрапив навіть на сторінки сайту «Миротворець», що спеціалізується на оприлюдненні інформації про осіб, які співпрацюють із сепаратистами в ОРДЛО. За версією упорядників ресурсу, Орест Фірманюк «фінансує незаконні військові формування». 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло