Реальна вартість активів Фідобанку виявилася на 6,855 млрд грн менше зазначеної «на папері»

Реальна вартість активів Фідобанку виявилася на 6,855 млрд грн менше зазначеної «на папері»

У банку спостерігається фіктивне завищення вартості застав як схеми маніпуляції з активами банку

Реальна вартість активів Фідобанку виявилася на 6,855 млрд грн менше зазначеної «на папері»
Фото: pixabay.com

«На папері» вартість активів, включених до ліквідаційної маси банку, склала 9 012,39 млн грн, проте, за незалежними оцінками, ця сума не перевищила 2 157,29 млн грн.

Про це повідомила прес-служба Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Причини такої різниці у цифрах – кредитування банком підконтрольних фінансових установ, продаж напередодні визнання банку неплатоспроможним ліквідної нерухомості за заниженими цінами та операції зі «сміттєвими» цінними паперами.

Майже 80% активів банку (від вартості, зазначеної у бухгалтерській звітності) – кредити юридичних і фізичних осіб. Станом на початок березня цього року майже 93% кредитів (на суму 4 248,08 млн грн) не обслуговуються.

Практично весь корпоративний кредитний портфель банку – кредити, видані пов’язаним з банком особам. На початок березня 2017 року заборгованість інсайдерів склала 1 827,80 млн грн.

Як вдалося встановити Департаменту розслідування протиправних діянь, починаючи з 2014 року, банком було видано кредити шести підконтрольним банку компаніям на загальну суму 2 056 млн грн.

Часткове погашення кредитів здійснювалось за рахунок набуття у власність Фідобанку земельних ділянок та рухомого майна, виставлених як застава за договорами. При цьому вартість придбаних ділянок виявилась щонайменше у 60 разів вище ринкової.

Зокрема, у рахунок погашення кредитної заборгованості на суму 635,9 млн грн банк набув 44 земельні ділянки загальною площею 148,1703 га. У той же час незалежні суб’єкти оціночної діяльності оцінили землі у 10,3 млн грн. Тільки неповернення цих кредитів інсайдерами та маніпуляції із вартістю об’єктів застави завдали банку збитки на 1 665,9 млн грн.

Зважаючи на те, що ці кредити не мали ліквідного забезпечення, а позичальники були новоствореними підприємствами, існують підстави вважати, що вказані юрособи-позичальники були створені та використовувались у якості «інструмента» для виведення з банку ліквідних активів.

Загалом після запровадження тимчасової адміністрації, а в подальшому і ліквідації Фідобанку, уповноваженою особою Фонду було виявлено дев'ять нікчемних правочинів на загальну суму 584,3 млн грн та $0,3 млн.

Варто наголосити, що окремі корпоративні клієнти ведуть активну роботу, у тому числі позовну, з метою уникнення необхідності повертати кредитні кошти.

За фактами виявлених у банку маніпуляцій, у тому числі із активами, подано 79 заяв до правоохоронних органів про вчинення кримінальних правопорушень, з них 68 – внесені до ЄРДР, і банк визнано потерпілим. По решті заяв проводяться перевірки слідчими правоохоронних органів.

Станом на початок квітня 2017 року вкладники Фідобанку отримали 1 758,4 млн грн гарантованого відшкодування.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло