Мінфін: у держбанках потрібно створити незалежні від уряду наглядові ради

Мінфін: у держбанках потрібно створити незалежні від уряду наглядові ради

Мінфін працює над реформуванням державного банківського сектора України

Міністерство фінансів пропонує змінити систему обрання наглядових рад державних банків та наділити їх функціями незалежності від впливу основного акціонера.

Відповідний проект закону про внесення змін до законодавства України був винесений на розгляд урядового комітету, повідомляють «Наші Гроші».

У пояснювальній записці Мінфін вказав, що разом з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком та Європейським банком реконструкції та розвитку працює над реформуванням державного банківського сектора України. Тому вирішено привести механізм управління держбанками до «найкращих міжнародних стандартів» шляхом створення ізольованої від політичних впливів системи управління.
Такий механізм запропоновано реалізувати через створення незалежних від уряду наглядових рад.

У розробленому Мінфіном законопроекті пропонується, що наглядова рада держбанків складатиметься з семи осіб. По одній людині пропонуватимуть президент та Кабмін, а п’ятеро членів наглядової ради будуть незалежними.

Для відбору незалежних членів буде створена комісія – по три людини від президента та Кабміна. Самих претендентів на конкурс відбиратиме компанія, яка повинна мати мінімум десятирічний досвід з добору керівного складу провідних світових банків.
Члени наглядових рад виконуватимуть свої функції на платній основі.

У свою чергу в експертному висновку (весь документ) до проекту Мінфіна вказано, що перебудова моделі управління держбанками може призвести до втрати державою контролю над ними, а  права держави, як власника банку, будуть меншими ніж у власника приватної фінустанови.

Запропонований Мінфіном документ передбачає, що головою наглядової ради може бути тільки незалежний представник, що де-факто призведе до втрати контролю державою над своєю власністю.

Експерти наводять приклад, що за запропонованою Мінфіном схемою незалежні члени наглядової ради можуть самостійно проголосувати про відчуження акцій державного банку. І цьому рішенню не зможуть завадити загальні збори акціонерів в особі уряду.

Крім того, незалежні члени ради зможуть самостійно, без представників уряду та президента, ухвалювати рішення. Незалежні члени ради можуть утворювати та очолювати комітети з аудиту та з питань призначення собі винагороди.

Експерти застерігають, що претендентів до наглядової ради держбанку, де 100% акцій належить державі, буде відбирати зарубіжна компанія. А запропоновані критерії до претендентів не дозволяють більшості  українських фахівців фінансового сектора претендувати на цю посаду. Тому найбільші шанси матимуть іноземці.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло