Мільярд наліво: стало відомо, кому з «друзів» Коломойського Приватбанк видавав кредити
28 фейкових харківських компаній отримали $1 млрд від Привату

Приватбанк, найбільший банк України, у період 2015-2016 року роздав понад $1 млрд кредитів компаніям, власниками яких є 7 топ-менеджерів банку і двоє підлеглих Ігоря Коломойського, власника банку (на той час).
Хто отримав ці кредити, розслідував журналіст Грехем Стек на сайті Проект з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP).
Щонайменше на $185 млн зі згаданого мільярду не було надано жодних кредитних гарантій.
Щоб отримати ці гроші, ці 9 осіб створили в Харкові 28 компаній, майже всі з них мали вартість всього 1 тис. грн ($38), що свідчить про їх фіктивність. Потім Приватбанк схвалив кредити цим компаніям на загальну суму 28 млрд гривень (більше $1 млрд).
За отриманою журналістом інформацією, гроші пішли компаніям:
Віктора Шкінделя (колишній глава «Дніпроавіа») – $154,1 млн,
В'ячеслава Плакасова (гендиректор «Оптима 770») – $136,8 млн,
Івана Маковійчука (директор туристичної компанії «Скорзонера-Закарпаття») – $154,4 млн,
Сергія Казарова (колишній глава «Цюрупинського Агропостача») – $155,6 млн,
Володимира Головка (голова «Запоріжнафтопродукту») – $141,2 млн,
Ігоря Маланчака (гендиректора заправок «Колумбіні») – $148,8 млн,
Вадима Андреюка (менеджер «Укрнафти») – $115,3 млн.
Ще двоє людей, які отримали $50,6 млн – Анатолій Деркач і Віталій Немов – були підставними особами, оскільки один з них працював на заправці, другий – таксистом.

ПриватБанк утримує 35% усіх вкладів фізичних осіб в Україні, тобто вкладів простих людей. Він був заснований і належить Ігорю Коломойському та його партнеру, Геннадію Боголюбову, пише видання. Коломойський і Боголюбов також мають бізнес-інтереси в галузі енергетики, ЗМІ, авіації, металургії, сільського господарства, які дозволили їм посісти друге і третє місця серед топ-100 найбагатших українців у 2016 році в рейтингу Forbes-Україна. Кожен з них, за оцінками, володіє $1,3 млрд.
До націоналізації Приватбанку його менеджери стверджували, що тільки 4,71% кредитів були зовнішніми і стверджував, що банк був стабільним у фінансовому плані.
Після того, як 19 грудня 2016 року НБУ взяв Приват під свій контроль, він оголосив, що майже 100% кредитів ПриватБанку пішло власним акціонерам банку, що свідчить про те, що власники збагачувалися, одночасно створюючи загрозу заощадженням мільйонів українців.
Згаданий мільярд кредитів, виданий «друзям» Коломойського, становив 13,8% від загального портфеля кредитів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].