НБУ опублікував фінансові результати діяльності банків з 2015 року

НБУ опублікував фінансові результати діяльності банків з 2015 року

У 2017 році фінансові результати банків покращилися

У 2015 році чисті збитки банківської системи збільшилися на 26% порівняно з 2014 роком і становили без урахування неплатоспроможних банків майже 67 млрд грн, що у 3,6 раза більше порівняно з 2013 роком. Про це говориться у Рішенні Ради Національного банку України, яке було оприлюднено на сайті НБУ 5 липня.

У 2016 років збитки зросли в 2,4 раза порівняно з 2015 роком – до 159 млрд грн. Такий історично високий рівень збитків був зумовлений переважно через формування резервів під кредитний портфель «Приватбанк» на 145 млрд. грн. «У решти банків без урахування ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» збитки зменшилися до 24 млрд грн на тлі зниження обсягів відрахувань до резервів», – говориться у рішенні.

У 2017 році фінансові результати банків покращилися. За 5 місяців поточного року банки отримали чистий прибуток у розмірі 6,9 млрд грн. Такому поліпшенню сприяло зокрема суттєве скорочення відрахувань до резервів – у 1.8 рази порівняно з відповідним періодом 2016 року.
Найбільшу частку в доходах банківської системи протягом 2015 – січня-травня 2017 років займали процентні доходи (становили більше 60% від загального обсягу доходів) та комісійні (більше 14%). Це свідчить про певну сталість структури доходів банківської системи.

«Водночас у процентних доходах зростає частка коштів, отриманих за цінними паперами, зокрема державними, та депозитними сертифікатами Національного банку, тоді як процентні надходження від кредитування скорочуються. Це свідчить про зміну характеру функціонування банківської системи України, а саме перехід від виконання банківським сектором своїх традиційних функцій, пов’язаних з забезпеченням перерозподілу коштів між вкладниками та кредиторами, до концентрації своєї діяльності на обслуговуванні фінансових потоків державного бюджету», – йдеться у рішенні.

Що стосується структури витрат, то упродовж 2015 – січня-травня 2017 років найбільшу питому вагу в загальному обсязі витрат займали процентні витрати, загальні адміністративні витрати, а також відрахування в резерви. За підсумками 5 місяців поточного року частка останніх становила майже 16%, тоді як за результатами 2016 та 2015 років 57% та 43% відповідно.

Суттєві зміни в банківському середовищі зумовили високу волатильність капіталу банків упродовж останніх років. Зокрема, за 2016 рік капітал банків зріс на 19%, за січень – травень 2017 року – на 22%, або на 27 млрд грн. – до 151 млрд грн.

Статутний капітал банківського сектору за цей період збільшився на 87%, та на 5%, або на 22 млрд грн – до 436 млрд грн відповідно.

«У той же час входження держави до капіталу банків призвело до її превалювання в банківському секторі України. При цьому поточні тенденції банківського сектору свідчать про можливість зростання частки держави в ньому і в подальшому», – говориться у повідомлені.

Національний банк України оцінив, що на поповнення капіталу Приватбанку було витрачено майже 5% ВВП.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті