Китайська влада довела до смерті лауреата Нобелівської премії миру – правозахисники

Китайська влада довела до смерті лауреата Нобелівської премії миру – правозахисники

Незважаючи на міжнародний тиск, хворого письменника так і не випустили на лікування за кордоном

Китайська влада довела до смерті лауреата Нобелівської премії миру – правозахисники
Лю Сяобо
Фото Twitter Human Rights Watch‏ @hrw

Китайський лауреат Нобелівської премії миру Лю Сяобо помер в Шеньяні в північно-східному Китаї 13 липня у четвер внаслідок невиліковного онкологічного захворювання печінки, повідомляє CNN.

Лю Сяобо був 61 рік. Незадовго до цього відомого правозахисника через незворотне погіршення здоровʼя випустили з в’язниці, де він відбував покарання за свою активну громадську діяльність. Його було засуджено у 2009 році до 11 років позбавлення волі. З них він відсидів 9 років.

Його дружина також багато років залишалася під домашнім арештом.

У червні він отримав діагноз у в'язниці про рак печінки в термінальній (невиліковній) стадії, після чого китайська влада дала дозвіл випустити його. Але уряд Пекіна не дозволив йому лікуватися за кордоном, незважаючи на міжнародний тиск і бажання самого Лю. Однак до нього були допущені медики з Німеччини та США, які підтвердили діагноз.

«Злочинна халатність чи політичне вбивство – ясно одне: влада Китаю скоїла безпрецедентний злочин, оскільки жоден інший уряд світу ніколи не допускав, щоб лауреат Нобелівської премії миру помирав під його опікою», – сказав Ху Цзя, провідний китайський активіст з прав людини.

У Гонконгу влаштували імпровізований меморіал, куди стікаються люди для вшанування памяті правозахисника. За останніми даними, поліція оточила місце меморіалу і не пропускає всіх охочих.

Лю вперше був ув'язнений за свою роль у демократичному русі 1989 року після кривавого розгону на площі Тяньаньмень у Пекіні. Тоді він відсидів 2 роки.

Потім потрапив за грати за відстоювання політичної реформи і спільний лист про політику щодо Тайваню, що суперечило позиції уряду.

У грудні 2009 року його засудили за співавторство Хартії-08 – маніфесту, який закликає до політичної реформи і дотримання прав людини в Китаї. Він отримав несподівано суворий 11-річний тюремний термін за «підбурювання до підриву державної влади».

«Я відчуваю, що в умовах диктатури, якщо ви хочете бути чесною і гідною людиною – ви повинні боротися за права людини і боротися за свободу слова, – розповів письменник і активіст Лю Сяобо в інтервю 2007 року. – Іти до в'язниці – частина цього, і мені немає на що скаржитися».

Друг Лю Сяобо, китайський дисидент і письменник Ю Цзе, був арештований китайською владою у 2010 році за те, що намагався написати біографію Лю і пройшов у в'язниці крізь побиття та тортури. У 2012 році мігрував до США і зрештою зміг закінчити й опублікувати біографію Сяобо.

Китайська влада довела до смерті лауреата Нобелівської премії миру – правозахисники
Письменник Ю Цзе
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

ВВС зняло сюжет про боротьбу Лю Сяобо:

Нагадаємо, 22-річний американський студент Отто Вомбієр, який провів в ув’язненні в Північній Кореї 17 місяців і повернувся додому в США в стані коми, помер у лікарні рідного міста, не приходячи до тями.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло