У Польщі масові протести проти судової реформи та «диктатури» Ярослава Качинського

У Польщі масові протести проти судової реформи та «диктатури» Ярослава Качинського

Після змін у законодавстві судову владу контролюватиме фактично парламент, де більшість складає партія Качинського

У Польщі масові протести проти судової реформи та «диктатури» Ярослава Качинського
Фото Анни Ковурас

Тисячі людей вийшли на вулиці в найбільших містах Польщі в неділю, протестуючи проти судових реформ правлячої партії, які, за словами опозиції, вб'ють незалежність суддів і підірвуть демократію.

Про це пише Reuters.

Поліція відгородила протестувальників від головного входу в парламент парапетами.

За оцінками поліції, близько 4,5 тисяч осіб протестували у Варшаві, але за іншими даними, їх кількість перевищувала 10 000 людей. Дещо менші протести пройшли в Кракові, Катовіце та інших містах Польщі.

У п'ятницю парламент країни, в якому більшість складає партія «Право і справедливість» (PiS) Ярослава Качинського, прийняв законопроект, який дає парламенту більше голосів в призначенні суддів, що, на думку критиків, грубо порушує конституційний поділ влади.

Крім того PiS – консервативна і євроскептична партія – представила законопроект минулого тижня, який замінить всіх суддів Верховного суду, крім тих, які вибрав міністр юстиції.

«Ганьба! Ганьба!» – скандували протестувальники, які зібралися у Варшаві під прапорами Польщі і Євросоюзу. Вони називають Ярослава Качинського, де-факто лідера країни, «диктатором».

На думку мітингувальників, запропоновані зміни позбавлять суди незалежності та підпорядкують їх уряду і парламенту. Вони закликають президента Анджея Дуду накласти вето на прийнятий закон.

PiS декларує, що зміни в законодавстві зроблять суддівську систему ефективнішою та відповідальною перед громадськістю. Після перемоги на виборах 2015 року партія реформувала конституційний суд і надала Міністерству юстиції контроль над генеральною прокуратурою.

Генпрокурор Євросоюзу погрожує подати на Польщу в суд, заявляючи, що ці заходи підривають політику демократичних стримувань і противаг. PiS відкидає звинувачення.

У неділю лідери опозиції закликали протестувальників залишатися перед парламентом до вівторка – в цей день на порядку денному буде обговорюватися законопроект про Верховний суд. Лідери парламентської опозиції пообіцяли, що вони не допустять проведення дебатів.

Польський телеканал TVP, контрольований державою, заявив, що протести та заклики блокувати дебати у вівторок – це «спроба організувати переворот проти демократично обраної влади».

Нагадаємо, згідно з новими поправками до закону про структуру судів, Верховний суд Польщі буде підпорядковуватися Міністерству юстиції. Глава мін’юсту зможе самостійно призначати голів апеляційних та окружних судів, без консультацій з представниками органів правосуддя. Також депутати зможуть вибирати членів Національної судової ради – органу, який призначає суддів.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло