Вітер змін: у Великобританії занепадає вугільна галузь і закриваються шахти

Вітер змін: у Великобританії занепадає вугільна галузь і закриваються шахти

Тільки за останній рік закрилися три найбільші заводи, а виробництво на вугільних електростанціях упало на 66%

Вітер змін: у Великобританії занепадає вугільна галузь і закриваються шахти
фото Shutterstock

Вугілля стрімко втрачає свої позиції як пріоритетної галузі у Великобританії, йдеться у журналістському розслідуванні від The Guardian.  Колись викопне паливо було двигуном промислової революції, створюючи робочі місця для 1,2 млн людей.

Лише п'ять років тому вугілля давало більше 40% електроенергії у Великобританії, але нові дані Imperial College показують, що в першій половині 2017 року вугілля забезпечувало всього 2% електроенергії.

З початку 1960-х років експлуатувалося понад 1000 глибоких шахт і майже 100 наземних об'єктів – сьогодні залишилося всього 10 крихітних шахт. Півстоліття тому вугілля було головним джерелом енергії в Британії, але в минулому році енергія вітру перевищила за потужністю колишнього лідера.

Цього тижня з'ясувалося, що міністри розпускають уряд і галузевий орган, створений для розвитку вугільної енергетики та видобутку вугілля. Це стало останньою ознакою швидкої кончини «брудного» палива. Вугільний форум буде розпущено, тому що він «більше не служить меті», – сказав Річард Харрінгтон, новий міністр енергетики.

Вітер змін: у Великобританії занепадає вугільна галузь і закриваються шахти
Shutterstock

В останні 5 років закони про навколишнє середовище і податки на вуглець змушують великі старіючі заводи закриватися, причому три основних закрилися  у 2016 році.

Цього року жоден завод ще не припинив функціонувати, але сьогодні поставки вугілля такі малі, що в квітні Національна мережа повідомила, що Великобританія провела свій перший в історії день без викопного палива, відтоді як Томас Едісон відкрив першу в країні вугільну електростанцію в Лондоні в 1882 році.

У 2017 році в Британії вже проведено більше 300 годин без вугілля.

На відміну від вугілля, стрімко розвиваються атомна та відновлювальна енергетика. Завдяки сприянню уряду вітряні та сонячні електростанції зараз генерують чверть усієї енергії у Британії – порівняно з мізерною кількістю ще 10 років тому.

У лютому міністри відновили Раду з атомної промисловості, галузеву урядову групу, щоб підтримати їх пропозиції щодо побудови нових реакторів.

Тим часом вугільна електроенергія впала на 66% за минулий рік, стверджує експерт Іейн Штаффель з Imperial College.

Зараз у Великобританії залишилося 8 вугільних електростанцій, від Drax і Eggborough в Йоркширі до Aberthaw в південному Уельсі. На більшості з них працює від 100 до 200 чоловік.

Вітер змін: у Великобританії занепадає вугільна галузь і закриваються шахти
Shutterstock

Станції вже не працюють цілий рік, як раніше. Тепер вони заповнюють прогалини в енергосистемі, коли потужність вітрових турбін і сонячних батарей низька.

Уряд заявив, що до 2025 року країна відмовиться від вугілля. Багато хто вважає, що останній завод закриється ще раніше – в 2022 році.

Дороті Томпсон, виконавчий директор Drax Group – трьох порівняно найсучасніших вугільних заводів у Йоркширі, розуміє, що галузь занепадає. Вона орієнтується на диверсифікацію з використанням газу і більше біомаси.

«Наші вугільні підрозділи переорієнтуються на відновлювані джерела енергії», – зазначає вона в коментарі виданню.

Слід зазначити, що ще в 2009 році тодішнім міністром екології просувалася тема «чистих» вугільних електростанцій – які би відфільтровували викиди вуглецю. Але ця ініціатива не набула популярності, а екологічні директиви привели до закриття кількох старіючих вугільних фабрик у 2012-2015 рр.

Вітер змін: у Великобританії занепадає вугільна галузь і закриваються шахти
фото Shutterstock

У 2015 році підвищення податку на викиди в атмосферу вуглецю зробило вугільні підприємства неприбутковими і призвело до закриття більшості з них. Відповідно, позакривалися і шахти – зараз працює лише 10 із них, із персоналом 20-30 людей на кожній.

«Якби закрилися всі шахти, Великобританія стала б першою у світі країною, яка залишилася свої корисні копалини в землі неспаленими, – каже експерт Іейн Штаффель. – Але навіть із сьогоднішнім результатом ми символічно можемо звернутися до урядів інших країн із закликом: «Робіть, як ми».

Нагадаємо, Великобританія встановила новий рекорд і провела цілий день без використання викопного палива. 21 квітня оголошено в країні днем, «вільним від вугілля».

Слід зазначити, що Сальвадор у Центральній Америці став першою країною у світі, в якій заборонено видобуток металів через серйозне погіршення екологічної ситуації.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло