Вітер змін: у Великобританії занепадає вугільна галузь і закриваються шахти
Тільки за останній рік закрилися три найбільші заводи, а виробництво на вугільних електростанціях упало на 66%

Вугілля стрімко втрачає свої позиції як пріоритетної галузі у Великобританії, йдеться у журналістському розслідуванні від The Guardian. Колись викопне паливо було двигуном промислової революції, створюючи робочі місця для 1,2 млн людей.
Лише п'ять років тому вугілля давало більше 40% електроенергії у Великобританії, але нові дані Imperial College показують, що в першій половині 2017 року вугілля забезпечувало всього 2% електроенергії.
З початку 1960-х років експлуатувалося понад 1000 глибоких шахт і майже 100 наземних об'єктів – сьогодні залишилося всього 10 крихітних шахт. Півстоліття тому вугілля було головним джерелом енергії в Британії, але в минулому році енергія вітру перевищила за потужністю колишнього лідера.
Цього тижня з'ясувалося, що міністри розпускають уряд і галузевий орган, створений для розвитку вугільної енергетики та видобутку вугілля. Це стало останньою ознакою швидкої кончини «брудного» палива. Вугільний форум буде розпущено, тому що він «більше не служить меті», – сказав Річард Харрінгтон, новий міністр енергетики.

В останні 5 років закони про навколишнє середовище і податки на вуглець змушують великі старіючі заводи закриватися, причому три основних закрилися у 2016 році.
Цього року жоден завод ще не припинив функціонувати, але сьогодні поставки вугілля такі малі, що в квітні Національна мережа повідомила, що Великобританія провела свій перший в історії день без викопного палива, відтоді як Томас Едісон відкрив першу в країні вугільну електростанцію в Лондоні в 1882 році.
У 2017 році в Британії вже проведено більше 300 годин без вугілля.
На відміну від вугілля, стрімко розвиваються атомна та відновлювальна енергетика. Завдяки сприянню уряду вітряні та сонячні електростанції зараз генерують чверть усієї енергії у Британії – порівняно з мізерною кількістю ще 10 років тому.
У лютому міністри відновили Раду з атомної промисловості, галузеву урядову групу, щоб підтримати їх пропозиції щодо побудови нових реакторів.
Тим часом вугільна електроенергія впала на 66% за минулий рік, стверджує експерт Іейн Штаффель з Imperial College.
Зараз у Великобританії залишилося 8 вугільних електростанцій, від Drax і Eggborough в Йоркширі до Aberthaw в південному Уельсі. На більшості з них працює від 100 до 200 чоловік.

Станції вже не працюють цілий рік, як раніше. Тепер вони заповнюють прогалини в енергосистемі, коли потужність вітрових турбін і сонячних батарей низька.
Уряд заявив, що до 2025 року країна відмовиться від вугілля. Багато хто вважає, що останній завод закриється ще раніше – в 2022 році.
Дороті Томпсон, виконавчий директор Drax Group – трьох порівняно найсучасніших вугільних заводів у Йоркширі, розуміє, що галузь занепадає. Вона орієнтується на диверсифікацію з використанням газу і більше біомаси.
«Наші вугільні підрозділи переорієнтуються на відновлювані джерела енергії», – зазначає вона в коментарі виданню.
Слід зазначити, що ще в 2009 році тодішнім міністром екології просувалася тема «чистих» вугільних електростанцій – які би відфільтровували викиди вуглецю. Але ця ініціатива не набула популярності, а екологічні директиви привели до закриття кількох старіючих вугільних фабрик у 2012-2015 рр.

У 2015 році підвищення податку на викиди в атмосферу вуглецю зробило вугільні підприємства неприбутковими і призвело до закриття більшості з них. Відповідно, позакривалися і шахти – зараз працює лише 10 із них, із персоналом 20-30 людей на кожній.
«Якби закрилися всі шахти, Великобританія стала б першою у світі країною, яка залишилася свої корисні копалини в землі неспаленими, – каже експерт Іейн Штаффель. – Але навіть із сьогоднішнім результатом ми символічно можемо звернутися до урядів інших країн із закликом: «Робіть, як ми».
Нагадаємо, Великобританія встановила новий рекорд і провела цілий день без використання викопного палива. 21 квітня оголошено в країні днем, «вільним від вугілля».
Слід зазначити, що Сальвадор у Центральній Америці став першою країною у світі, в якій заборонено видобуток металів через серйозне погіршення екологічної ситуації.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].