ESET виявив компанію, яка за 5 років заразила шкідливим ПЗ понад 100 000 комп'ютерів в Україні
Як перевірити, чи було заражено ваш комп’ютер?

Дослідники словацької антивірусної компанії ESET виявили adware-кампанію Stantinko, яка успішно діяла ще з 2012 року, зловмисникам вдалося заразити більше 500 000 пристроїв. Найбільше постраждалих в Україні (33%) і Росії (46%). Про це пише сайт AiN.ua з посиланням на дослідження ESET .
Розробники Stantinko встановлювали розширення для браузера Chrome, які вставляють рекламу і займаються клікфродом (клікання на рекламні оголошення без відома зараженого користувача).
Однак шкідливі програми цим не обмежилися: зафіксовано встановлення ботів, які (без відома власника комп’ютера) проводили масовий пошук в Google; проводили атаки на панелі адміністраторів Joomla та WordPress з метою їх злому і продажу; дозволяли повністю управляти зараженим комп’ютером зі сторони.
Процес встановлення шкідливого ПЗ без відома користувача:
Що цікаво – зловмисникам вдалося приховувати від антивірусів активність шкідливого ПЗ протягом п'яти років.
Завантаження Stantinko (разом з сервісами Mail.Ru на зразок браузера Amigo) на комп'ютер жертви відбувалося через ще одне шкідливе ПЗ – FileTour. Воно, в свою чергу, поширюється через сайти з піратським ПЗ на зразок Microsoft Office або іграми типу Grand Theft Auto V, іноді під виглядом торрент-файлів. FileTour встановлює безліч програм, відволікаючи увагу користувача від завантаження ПЗ від Stantinko, яке відбувається паралельно.
На відео показано, як з встановленим The Safe Surfing при кліку на посилання в Rambler користувач перенаправляється на інший сайт:
На перший погляд шкідливі ПЗ виглядають як легітимні розширення, що блокують небажані посилання. Але під час установки вони отримують спеціальну конфігурацію, яка дозволяє займатися клікфродом і вбудовуванням реклами.
Завдяки цьому в Stantinko заробляли на трафіку, який вони надавали рекламодавцям.
Клікфрод – одне з найбільш прибуткових занять для кіберзлочинців. Згідно з дослідженням компанії White Ops і Асоціації національних рекламодавців, загальний обсяг ринку клікфрода в 2017 році складе $6,5 млрд.
У Stantinko також є спеціальний модуль для Facebook, який дозволяє створювати через заражені комп'ютери акаунти в соцмережі, лайкати сторінки і додавати в друзі. Махінації з Facebook дійсно вигідні, оскільки 1000 лайків можуть коштувати близько $15, навіть якщо вони генеруються ботами.
Дізнатися, чи заражений комп’ютер, можна перевіривши список розширень, встановлених на ваш браузер Chrome. Список можна знайти, натиснувши у верхній правій частині браузера Налаштування і управління Google Chrome – Додаткові інструменти – Розширення (chrome://extensions/ )
Про зараження свідчить наявність розширень Teddy Protection і The Safe Surfing.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].