Єжи Міллер: В Україні є ризик, що медреформа затягнеться
На думку експерта, максимум за два роки реформа має увійти в українську систему охорони здоров'я

Член Групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні при Кабміні, що відповідає за напрямок медичної реформи, Єжи Міллер вважає, що можливими слабкими місцями впровадження медичної реформи можуть стати непрозорість та затягування процесів. Про це він розповів в ексклюзивному інтерв’ю Mind.
«Перше і найважливіше – треба, щоб реформа швидко увійшла у всю систему охорони здоров'я. Все включається поступово. Спочатку «первинка», потім інші медпослуги. Але це не повинно бути 10 років. Максимум – два роки. Дуже бажано, щоб до 2020-го вже вся медицина була всередині реформи. Бо всі лікарі повинні працювати в рівних умовах. В Україні є ризик, що це затягнеться», – говорить Єжи Міллер.
Другий ризик – відсутність прозорості, особливо при розподілі державних коштів всередині медичних закладів. «Друге – це прозорість. Ризик у тому, що її не буде всередині установи. Як розподіляються гроші, скільки отримує лікар – не менше, ніж це передбачено законом», – застерігає експерт.
Нагадаємо: згідно з Законом про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення, заробітна плата лікаря повинна складати не менше, ніж 250% від середньої заробітної плати в Україні на момент прийняття закону. Також законом передбачено, що державне фінансування медицини не повинно бути меншим, ніж 5% від ВВП.
Водночас Єжи Міллер зазначає, що під час проведення подібної реформи у Польщі заради запобігання корупції і непрозорості у розподілі державних коштів доступ до них чиновників було обмежено.
«У Польщі Нацфонд (служба, яка розподіляє кошти на медицину у Польщі. – Mind) отримує гроші не від держави, а від громадян. І політики ніколи в своїх руках цих грошей не мають», – пояснює Міллер. Ця сума у розмірі 7,5% вираховується з податку на прибуток, який у Польщі складає 18%, говорить Міллер. «Ця сума відразу іде не на Мінфін, а до Нацфонду. Таким чином, медицина не залежить ані від рішень чиновників, ані політиків і рішень парламенту. Крім того, зростає середня зарплата – зростає фонд на медицину», – зазначає експерт.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].