Кабмін схвалив два законопроекти у сфері інтелектуальної власності

Кабмін схвалив два законопроекти у сфері інтелектуальної власності

Проекти направлені на створення більш сприятливих умов для здійснення винахідницької діяльності в Україні

Кабмін схвалив два законопроекти у сфері інтелектуальної власності
Фото: Shutterstock

Кабінет міністрів ухвалив два законопроекти Міністерства економічного розвитку і торгівлі щодо покращення сфери захисту прав інтелектуальної власності в Україні, повідомляється на сайті міністерства.

Як зазначається, схвалення зазначених законопроектів завершує виконання урядом України вимог Угоди про асоціацію з ЄС щодо вдосконалення системи охорони прав інтелектуальної власності в Україні.

«Ці два законопроекти створять набагато більш сприятливі умови для здійснення винахідницької діяльності в Україні. Це матиме позитивний вплив на реалізацію інноваційного та інвестиційного потенціалу та загалом економіку України», – коментує прийняті рішення перший віце-прем’єр-міністр – міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів.

Водночас, за словами заступника Міністра Михайла Тітарчука, «через непрозорість та неефективність роботи організацій колективного управління в Україні, автори недоотримують величезні суми авторської винагороди (роялті). А надходження до державного бюджету у 100 разів менші, ніж могли би бути. Тому у Верховній Раді вже зареєстровано законопроект про впорядкування діяльності організацій колективного управління. А цей законопроект про авторське та суміжні права доповнює його».

Так, законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання питань авторського права і суміжних прав» передбачено вдосконалення наявної системи організації та захисту авторських і суміжних прав, зокрема, врегулювання використання електронних ліцензій, впровадження вільних ліцензій, що передбачають надання автору гнучких інструментів легального і безоплатного поширення власних результатів творчої діяльності та укладення договорів.

Законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони винаходів і корисних моделей» передбачає врегулювання захисту і стимулювання винахідницької діяльності в Україні, зокрема, впровадження електронної подачі заявок на реєстрацію, вдосконалення механізму оскарження заявок в «Укрпатенті», подолання «патентного тролінгу».

Крім того, документом передбачено введення принципу post-grant opposition – можливість визнання прав на винахід і корисну модель недійсними в адміністративному порядку після видачі патенту (якщо патент було видано з порушенням авторського права, або винахід не є корисною моделлю).

Як писав Mind, минулого року Мінекономрозвитку виносило на громадське обговорення проект постанови Кабмміну, яким планувало збільшити вшестеро збори за внесення змін до Держреєстру свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір – до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для фізичних осіб-заявників (51 грн) і до шести (102 грн) – для юросіб-заявників. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті