Кабмін пропонує ввести додаткові захисні заходи національного виробника у сфері ЗЕД
Серед яких сплата грошової застави імпортером, удосконалення системи захисних розслідувань тощо

Кабінет міністрів пропонує закріпити додаткові заходи щодо захисту національного виробника, зокрема, запровадити сплату імпортерами грошової застави як фінансової гарантії, зокрема, у разі порушення антидемпінгового розслідування щодо фактів ухилення від сплати спеціальних видів мита, а також введення спеціальних видів захисних розслідувань.
Ряд відповідних законопроектів щодо унормування зовнішньоекономічної діяльності й захисту національного виробника – № 8102, 8103, 8104, 8105, 8106 – Кабмін пропонує на розгляд Верховної ради.
«Внесення постачальником відповідної суми фінансової гарантії у вигляді грошової застави має запроваджуватися після прийняття відповідного попереднього рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі (далі – Комісія) для тимчасового акумулювання коштів суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності на період до 9 місяців до моменту прийняття Комісією остаточного рішення за результатами розслідування (про застосування/незастосування остаточних заходів, встановлення фактів ухилення від сплати мита)», – йдеться в поясненні до проекту закону «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо торговельного захисту» (№8106).
Як пояснюють автори документу, відсутність можливості реалізації зазначеного механізму наразі призводить до неможливості порушення антидемпінгового розслідування щодо фактів ухилення від сплати антидемпінгового мита.
Крім того, у поясненні до відповідного законопроекту (№8102) зазначається, що його мета – вдосконалення механізму проведення спеціальних захисних розслідувань, а також механізму застосування захисних заходів за результатами проведення зазначених розслідувань з урахуванням викликів сьогодення, «оскільки політика «відкритості» України в торговельній сфері має як переваги від вільної торгівлі та відкритого ринку, так і свої недоліки».
«Так, зокрема, в умовах зниження Україною торговельних бар’єрів, зростаючий імпорт може завдавати шкоди галузям вітчизняної промисловості. У цьому контексті захисні розслідування є одним з кількох інструментів, до якого можуть звернутися вітчизняні товаровиробники для захисту від зростаючого імпорту. Разом із цим застосування захисних заходів може мати вплив на споживачів та користувачів імпортної продукції», – йдеться в поясненні до документу.
Крім того, Кабінет міністрів пропонує вдосконалення механізму проведення антисубсидиційних розслідувань (законопроект №8103), антидемпінгових розслідувань (законопроект №8104).
Водночас законопроектом № 8105 передбачено внесення змін до чинного законодавства з метою узгодження понятійного апарату та попередження виникнення колізій у законодавстві для цілей проведення відповідних розслідувань та захисту інтересів України та її суб’єктів господарювання на зовнішньому ринку, в тому числі відповідно до процедури врегулювання суперечок у межах міжнародних економічних організацій.
Про інші законодавчі ініціативи уряду читайте у відповідних спеціальних матеріалах Mind: «Весна прийшла: чи зуміє парламент наблизити полегшення для бізнесу», «Весна» вже близько: які з урядових законопроектів Рада розгляне найближчим часом», «Розбір польоту фантазії: що ховається у законопроектах «Весни реформ».