У Казахстані поліція затримала десятки людей на антиурядовому мітингу
Правоохоронці затримали майже половину з тих сміливців, які наважилися вийти на протест

Поліція Казахстану затримала десятки людей під час акції протесту в найбільшому місті країни Алмати, повідомляє Reuters. Протестна акція мала на меті привернути увагу до порушень прав людини в країні й обмежень свободи слова.
Мітингувальники тримали в руках плакати з лозунгами «Свободу політичним вʼязням» і «Припиніть тортури».
Організатор акції – Мухтар Аблязов, колишній банкір і міністр, активний критик президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. Він заочно засуджений за шахрайство в Казахстані, в рідній країні йому загрожує арешт, тому Аблязов живе у Франції й використовує соціальні мережі для залучення прихильників.
Подібні акції протесту пройшли в кількох інших містах країни, зокрема в столиці Астані та в Чимкенті, де також повідомляється про затриманих.
В Алмати на мітинг вийшло понад сто людей. Поліцейські, частина з яких були в чорних балаклавах, протягом години розігнала натовп. Кореспондент видання стверджує, що поліцейські затримали мінімум 50 осіб.
«Прокуратура роз'яснила права та обов'язки присутнім щодо недопущення протиправних дій, в результаті деякі з них доставлені в РУВС для з'ясування обставин», – йдеться в повідомленні поліції Алмати.
Казахстанське відділення «Радіо Свобода» повідомляє, що поліція в Уральську затримала пенсіонерку Майю Лук'янову й жительку міста Бакізу Халелову, коли вони зайшли в магазин після участі в мітингу «на підтримку політв'язнів».
Мітинг почався о 10.00 ранку на площі в центрі Уральська, де зібралося близько десятка городян. Вони вигукували гасла «Свободу політичним в'язням!» і «Ні тортурам!», мітинг продовжувався близько години.
Лук'янова і Халелова, йдучи з площі, зайшли в продуктовий магазин. Через кілька хвилин туди увірвалися правоохоронці на чолі з начальником місцевої поліцейської служби Муслімом Жардемовим і силою заштовхали двох жінок в поліцейську машину.
***
Громадські протести – велика рідкість у колишній радянській республіці, населення якої налічує більше 18 млн чоловік, а законодавство передбачає заборону на проведення громадських протестів без узгодження з владою, зазначає видання.
Опозиційний політичний рух Аблязова «Демократичний вибір Казахстану», відроджений в середині квітня 2017 року, має 17-річну історію і раніше вже був заборонений.
Влада Казахстану звинувачує Аблязова в розкраданні мільярдів доларів із банку, яким він керував. Аблязов був бізнесменом і міністром на початку 2000-х років, потім приєднався до опозиції і був засуджений за корупцію у 2002 році.
Назарбаєв помилував його у 2003 році, але Аблязов знову став опонентом глави держави у 2009 році, коли влада націоналізувала БТА банк, у якому Аблязов був головою і мажоритарним акціонером.
Нагадаємо: у Казахстані можуть заблокувати Telegram через те, що в ньому спілкуються опозиціонери.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].