Захворіло у світі
96,906,712
Померло у світі
2,075,902
Вилікувалось у світі
53,431,108
Захворіло в Україні
1,177,621
Померло в Україні
21,499
Вилікувалось в Україні
914,730
ВАР очікує жорсткого перерозподілу ринку олійних культур

ВАР очікує жорсткого перерозподілу ринку олійних культур

Через дискримінацію в умовах відшкодування ПДВ при експорті олійних

ВАР очікує жорсткого перерозподілу ринку олійних культур
Фото: uacouncil.org

Дискримінаційні умови щодо відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) сільгоспвиробникам олійних культур у режимі експорту, які схвалила Верховна Рада законопроектом №7403-д, призведуть до жорсткого перерозподілу цього ринку.

Про це в коментарі Mind щодо прийнятого документу повідомив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Михайло Соколов. Він підкреслив, що в програші залишаться маленькі господарства.

«Ми очікуємо, що ринок жорстко розподілиться: середні і великі  сільгоспвиробники будуть виробляти сою тому, що це їм вигідно, і будуть її експортувати. А маленькі – або підуть у тінь, і продаватимуть врожай за готівку, або перейдуть на інші позиції», – зазначив Соколов.

Водночас він зауважив, що ВАР не збирається залишати це питання без уваги.

«Як тільки цей законопроект (7403-д. – Mind) підпише президент, ми будемо вносити новий законопроект, яким запропонуємо поправки до ухваленого документу. Так, ми пропонуємо, щоб відшкодування ПДВ отримували не тільки окремі фермери, а й кооперативи, у які вони можуть об’єднатися», – пояснив Соколов.

Так, за його словами, у світовій практиці через такі кооперативи реалізується близько 60% аграрної продукції, зокрема у Франції, а в Україні – менше 1%.

«Давайте дамо можливість, щоб у нас фермери об'єдналися в кооператив, і дамо їм можливість експортувати олійні», – зазначив заступник голови ВАР.

За його прогнозами в поточному році різкого зниження посівів, зокрема сої, не відбудеться.

«Для того щоб посіяти іншу культуру, а не сою, потрібно було не замовляти минулої осені й не купувати насіння сої, потрібно було по-іншому обробляти землю. Вони просто фізично не можуть перейти на інші культури цього року», – пояснив Соколов.

Нагадаємо: Верховна Рада схвалила в цілому законопроект №7403-д, автором якого виступила голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.

Документ передбачає повернення відшкодування ПДВ сільськогосподарськими підприємствами – виробниками соєвих бобів, насіння свиріпи або ріпаку, вирощених ними на власних або орендованих землях сільськогосподарського призначення.

Водночас, як зазначали у ВАР, згідно з прийнятим документом, експортувати олійні самостійно зможуть тільки великі виробники, оскільки дрібні виробництва не зможуть сформувати необхідну експортну партію і будуть змушені продавати товар трейдерам.

Нагадаємо, ще у березні 2018 року, аграрії вимагали внести до порядку денного і терміново розглянути альтернативний законопроект №7403-2, погрожуючи безстроковим перекриттям доріг по всій країні. Водночас, попри те, що обидва документи планувались на розгляд кілька разів протягом кількох місяців, народні депутати розглянули їх тільки в травні, під час весняної посівної.

Нагадаємо, правками до Податкового кодексу України на 2018 рік передбачено тимчасове скасування відшкодування ПДВ при експорті: соєвих бобів – з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021 року, ріпаку – з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті