ВАР очікує жорсткого перерозподілу ринку олійних культур
Через дискримінацію в умовах відшкодування ПДВ при експорті олійних

Дискримінаційні умови щодо відшкодування податку на додану вартість (ПДВ) сільгоспвиробникам олійних культур у режимі експорту, які схвалила Верховна Рада законопроектом №7403-д, призведуть до жорсткого перерозподілу цього ринку.
Про це в коментарі Mind щодо прийнятого документу повідомив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Михайло Соколов. Він підкреслив, що в програші залишаться маленькі господарства.
«Ми очікуємо, що ринок жорстко розподілиться: середні і великі сільгоспвиробники будуть виробляти сою тому, що це їм вигідно, і будуть її експортувати. А маленькі – або підуть у тінь, і продаватимуть врожай за готівку, або перейдуть на інші позиції», – зазначив Соколов.
Водночас він зауважив, що ВАР не збирається залишати це питання без уваги.
«Як тільки цей законопроект (7403-д. – Mind) підпише президент, ми будемо вносити новий законопроект, яким запропонуємо поправки до ухваленого документу. Так, ми пропонуємо, щоб відшкодування ПДВ отримували не тільки окремі фермери, а й кооперативи, у які вони можуть об’єднатися», – пояснив Соколов.
Так, за його словами, у світовій практиці через такі кооперативи реалізується близько 60% аграрної продукції, зокрема у Франції, а в Україні – менше 1%.
«Давайте дамо можливість, щоб у нас фермери об'єдналися в кооператив, і дамо їм можливість експортувати олійні», – зазначив заступник голови ВАР.
За його прогнозами в поточному році різкого зниження посівів, зокрема сої, не відбудеться.
«Для того щоб посіяти іншу культуру, а не сою, потрібно було не замовляти минулої осені й не купувати насіння сої, потрібно було по-іншому обробляти землю. Вони просто фізично не можуть перейти на інші культури цього року», – пояснив Соколов.
Нагадаємо: Верховна Рада схвалила в цілому законопроект №7403-д, автором якого виступила голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна.
Документ передбачає повернення відшкодування ПДВ сільськогосподарськими підприємствами – виробниками соєвих бобів, насіння свиріпи або ріпаку, вирощених ними на власних або орендованих землях сільськогосподарського призначення.
Водночас, як зазначали у ВАР, згідно з прийнятим документом, експортувати олійні самостійно зможуть тільки великі виробники, оскільки дрібні виробництва не зможуть сформувати необхідну експортну партію і будуть змушені продавати товар трейдерам.
Нагадаємо, ще у березні 2018 року, аграрії вимагали внести до порядку денного і терміново розглянути альтернативний законопроект №7403-2, погрожуючи безстроковим перекриттям доріг по всій країні. Водночас, попри те, що обидва документи планувались на розгляд кілька разів протягом кількох місяців, народні депутати розглянули їх тільки в травні, під час весняної посівної.
Нагадаємо, правками до Податкового кодексу України на 2018 рік передбачено тимчасове скасування відшкодування ПДВ при експорті: соєвих бобів – з 1 вересня 2018 року по 31 грудня 2021 року, ріпаку – з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2021 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].