Мінюст пропонує ввести персональну відповідальність правоохоронця за порушення прав підприємця
Спецпроект
Трансформації бізнесу

Мінюст пропонує ввести персональну відповідальність правоохоронця за порушення прав підприємця

Міністр юстиції Павло Петренко презентував другий законопроект у межах ініціативи #МаскиШоуСтоп

Мінюст пропонує ввести персональну відповідальність правоохоронця за порушення прав підприємця
Міністр юстиції Павло Петренко

Посилити захист підприємців, які постраждали від неправомірних дій правоохоронних органів, і запровадити персональну відповідальність правоохоронця, який допустив порушення прав підприємця, пропонує Міністерство юстиції, йдеться у повідомленні на сайті Кабінету міністрів.

Відповідний другий законопроект у межах ініціативи #МаскиШоуСтоп презентував міністр юстиції Павло Петренко під час засідання Кабінету міністрів 13 червня.

«У ньому закладений чіткий смисл – персональна відповідальність правоохоронця, який допустив порушення прав підприємця», – зазначив очільник Мін’юсту.

Так, новим законопроектом передбачено заміну колективної безвідповідальності на особисту відповідальність конкретного чиновника, який підписав рішення, що призвело до порушення прав чи нанесення збитків підприємцям.

За його словами, притягнення порушників до відповідальності проходитиме у чотири етапи: скарга підприємця чи особи на дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, рішення суду про задоволення скарги (у ньому зазначається обов’язковість службового розслідування), безпосередньо службове розслідування, матеріальне або дисциплінарне стягнення.

Ще однією новацією документу є норма про те, що конкретний слідчий або прокурор може бути притягнутий до відповідальності незалежно від спливу терміну притягнення до дисциплінарної відповідальності. Крім того, держава гарантує постраждалій особі відшкодування збитків у разі кримінального порушення або дисциплінарного проступку з боку слідчого або прокурора.

Інша новація – у разі явних порушень з боку слідчого чи прокурора, наприклад, коли правоохоронці помилково прийшли не на те підприємство чи повторно порушили справу за аналогічною фабулою, потерпілий зможе оскаржити незаконні дії в суді.

Крім того, запропонований законопроект також надає право учасникам кримінального провадження заявляти клопотання про його закриття, якщо буде очевидне затягування строків розслідування з боку слідчих чи прокурорів.

Так, минулого року в межах правопросвітницького проекту Міністерства юстиції «Я маю право!» був виділений окремий напрямок – захист підприємств від безпідставних обшуків з боку правоохоронців. У його рамках було розроблено та прийнято закон, який увів низку новацій, котрі унеможливили проведення так званих масок-шоу.

Зокрема, було заборонено виносити рішення про обшуки та проводити самі обшуки без відеофіксації, вилучати оригінали документів та техніку, повторно відкривати вже закриті кримінальні провадження.

«З початку дії закону офіс бізнес-омбудсмена отримав 109 скарг від бізнесу на дії правоохоронних органів. 60% стосувалися порушень, які сталися до 7 грудня, тобто до набуття чинності закону. Навіть більше, до офісу надійшло лише одне звернення щодо недотримання вимог закону #МаскиШоуСтоп. Решта стосувалася інших порушень, здійснених правоохоронцями», – поінформував Павло Петренко.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті