НКРЕКП запровадила пеню за порушення строків оплати за типовим договором розподілу природного газу
Комерційні підприємства сплачуватимуть її в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), запровадила пеню за прострочення платежу за користування природним газом для непобутових споживачів – у розмірі подвійної облікової ставки Нацбанку (НБУ), для побутових споживачів (з 1 травня 2019 року) – у розмірі 0,01% суми боргу за кожен день прострочення платежу.
Відповідна Постанова НКРЕКП №691 вд 12 липня 2018 року «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 30 вересня 2015 року № 2494 та внесення змін до Типового договору розподілу природного газу» набирає чинності сьогодні, 26 липня 2018 року.
«До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини приєднаної потужності об’єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ (газорозподільних мереж. – Mind), за фізичний обсяг розподілу природного газу», – йдеться у документі.
Крім того, документом передбачено, що оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу, зокрема, у разі відмови від встановлення лічильника газу, що здійснюється за ініціативи та за кошти оператора ГРМ, та через недопуск представника оператора на об’єкти або земельну ділянку споживача, де розташована газорозподільна система та/або газове обладнання.
Водночас, згідно зі змінами до Кодексу газорозподільних систем, технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових газових мереж у багатоквартирному будинку здійснюється на умовах договору, укладеного між співвласниками/особою, уповноваженою на це співвласниками, і суб’єктом, що має право на виконання таких робіт.
Так, види робіт, які входять до технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання в житлових будинках, здійснюються виключно операторами ГРМ.
Також оператори ГРМ мають право на отримання відповідно до чинного законодавства від органів, що здійснюють ведення державного земельного кадастру, державну реєстрацію прав на нерухоме чи інше майно, інформації про власників, користувачів об’єктів нерухомого та іншого майна, кадастрові номери земельних ділянок, розташованих у межах охоронних зон об’єктів ГРМ.
Нагадаємо: як повідомила нова голова НКРЕКП Оксана Кривенко, процедура добового балансування сприятиме зменшенню ціни на газ.
Пізніше бізнес-спільнота заявляла, що незапровадження добового балансування на ринку газу загрожує зривом дуже важливих для ринку та України реформ, що, зі свого боку, унеможливлює виконання країною міжнародних зобов’язань.
Водночас, як писав Mind, процес реформування йде повільно, зокрема, через суперечки учасників ринку. Так, «РГК» Дмитра Фірташа заявляє про «обшук на замовлення» від «Нафтогазу» для блокування добового балансування газу. Водночас «Нафтогаз» звинувачує у крадіжках газу компанії, які входять до «РГК».
Також минулого року Верховна Рада прийняла закон «Про комерційний облік комунальних послуг». Документ передбачає обов'язкове оснащення лічильниками всіх будівель, приєднаних до зовнішніх теплових мереж, мереж гарячого та холодного водопостачання.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].