Майже $2 тисячі держборгу припадає на 1 українця
Зовнішні запозичення України в 2,6 разів більше поточного рівня валютних запасів країни

Державний борг України, разом з державними гарантіями, на червень 2018 року склав $76,3 млрд, повідомляє незалежна аналітична платформа VoxUkraine.
Експерти порахували, що на кожного українця припадає приблизно $1 800 боргу.
При цьому зазначається, що з цих $76,3 млрд приблизно 60% – зовнішні запозичення – $47,2 млрд. Дана сума є в 2,6 разів більше поточного рівня валютних запасів країни.
В $47,2 млрд входить $9,6 млрд гарантованого державою боргу, а решта – прямий борг України у вигляді єврооблігацій – облігацій зовнішньої державної позики (близько $17,5 млрд, з огляду на $3,0 млрд «російських» єврооблігацій, за якими Україна оголосила дефолт), а також позик у міжнародних організацій ($16,6 млрд, включаючи єврооблігації, розміщені під гарантії США) та іншої заборгованості ($3,5 млрд).
Окрім того, приблизно $4,3 млрд складають внутрішні запозичення в іноземній валюті (так звані валютні облігації внутрішньої державної позики). Проте деякі валютні запозичення повиннен виплатити не уряд. Так, приблизно $6,8 млрд є боргом НБУ перед МВФ. Хоча ця частина боргу не впливає на бюджет безпосередньо, вона створює ризик для фінансової стабільності України, оскільки борг будуть погашувати за рахунок золотовалютних резервів.
Борг в національній валюті складає близько 625 млрд грн (ОВДП), що становить майже 30% загального державного боргу: 56% перебуває у власності НБУ (до 2016 року регулятор фінансував прогалини в держфінансаз, викуповуючи ОВДП у Мінфіну, держбанків, Нафтогазу; що спрчинило накопичення дисбалансів); 36% ОВДП перебуває у власності держбанків (левова частка була випущена для докапіталізації цих банків), решта – 8% – тримають комерційні банки, українські фізособи і юридичні компанії, а також нерезиденти.
Нагадаємо, що Україна розраховує отримати черговий транш від МВФ у розмірі $1,9 млрд, для якого необхідно виконати низку умов. Наразі не виконано вимоги щодо ціни на газ.
Також нагадаємо, що Світовий банк на прохання уряду України здійснює підготовку гарантійної операції на $650 млн для підтримки основних реформ для економічного зростання, фіскальної стійкості та поліпшення управління.
Допомога від міжнародних установ необхідна для України, аби виплатити валютні борги уряду.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].