Лізингові компанії до 2021 року більш як удвічі збільшать обсяги фінансування МСБ

Лізингові компанії до 2021 року більш як удвічі збільшать обсяги фінансування МСБ

Вартість договорів лізингу, укладених лізингодавцями – небанківськими установами в першому півріччі 2018 року склала 10,6 млрд грн

Лізингові компанії до 2021 року більш як удвічі збільшать обсяги фінансування МСБ
Фото: pixabay

Попит на послуги лізингових компаній в Україні та обсяги лізингових угод  стрімко зростатимуть найближчі 3–5 років, а обсяг фінансування українського бізнесу за угодами лізингу може як мінімум подвоїтись до 2021 року, повідомляє прес-служба асоціації «Українське об’єднання лізингодавців».

Як зазначається, такі результати дослідження «Лізингова галузь в Україні: тенденції та рекомендації для зростання» було оприлюднено під час круглого столу у Києві, 27 вересня.

Дослідження було проведено експертами проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» та є першим детальним аналітичним оглядом ринку лізингових послуг в Україні, основних трендів галузі та визначення перепон для розвитку індустрії в цілому.

«Українські малі та середні підприємства недотримують близько $9,3 млрд на рік і серед багатьох причин недофінансування є саме відсутність додаткових стимулів для розвитку різних видів фінансування, альтернативних банківському кредиту – таких як лізинг. Впевнена, що державі дуже вигідно підтримати розвиток цього ринку та привернути увагу міжнародних та локальних інвесторів до всіх українських лізингових компаній, а не лише до компаній з іноземним капіталом», – підкреслила під час круглого столу експерт проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Анна Краковська, яка є одним з авторів дослідження. 

Серед інших факторів, що стримують розвиток лізингової галузі в Україні, автори дослідження та учасники круглого столу назвали брак внутрішнього та іноземного капіталу, відсутність спеціальних державних програм мотивації для малого та середнього підприємництва та застаріле законодавство, яке регулює лізингові операції в Україні.

«Базовий закон, що регулює лізингові операції, не оновлювався вже багато років. Тому було б бажаним, аби законопроект «Про фінансовий лізинг» (№ 6395) був підтриманий парламентарями. Тільки тоді ринок суттєво пожвавиться, обсяги фінансування підприємств збільшаться і економіка отримає додаткове фінансування», – прокоментував народний депутат, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності Михайло Довбенко.

Згідно із дослідженням, зараз на українському ринку найбільше користуються лізингом дві галузі – транспортна та сільське господарство. Найбільший потенціал для проникнення лізингу в Україні мають ІТ, медицина (медичне обладнання), дорожнє будівництво, логістика, нерухомість, інфраструктура, переробка відходів, альтернативна та відновлювальна енергетика.

«Ми прогнозуємо, що наступні 4–5 років варто очікувати зростання обсягів нового бізнесу в 3-4 рази. У першу чергу це відбудеться за рахунок значного відкладеного попиту підприємств. Крім того, значно активізуються в наданні послуг фінансового лізингу комерційні банки, які, маючи прямий доступ до фінансування, можуть дуже швидко збільшувати свої портфелі», – запевнив керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Capital Times Артем Щербина.

За словами Олександра Залєтова, члена Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, вартість договорів лізингу, укладених лізингодавцями – небанківськими установами в першому півріччі 2018 року склала 10,6 млрд грн. «Це 80% від всього минулорічного обсягу. При цьому за шість місяців загальний портфель договорів лізингу вже зріс на 3,3 млрд (+14%) та склав 26 млрд грн», – наголосив він.

Як зазначається, станом на 30 червня 2018 року загальний обсяг портфеля лізингових компаній – членів асоціації «Українське об’єднання лізингодавців» становить 12,992 млрд грн (без врахування плати за користування предметом лізингу), що на 12,5% більше, ніж на кінець попереднього кварталу, та на 27,1% вище за розмір активів в аналогічному періоді минулого року.

Крім того, на початок 2018 року 551 установа мала право на надання послуг з фінансового лізингу (зокрема, 280 фінансових компаній, 88 банків та 183 юридичні особи, які не є фінансовими установами). Більшість фінансових компаній зареєстровані в Державному реєстрі фінансових установ, який веде Нацкомфінпослуг, для здійснення факторингових та лізингових операцій, проте насправді вони не займаються лізинговою діяльністю.

Асоціація «Українське об’єднання лізингодавців» створена у 2005 році як добровільне об’єднання професійних учасників ринку лізингу. Головною метою Асоціації є «сприяння розвитку відкритого і рівнодоступного ринку оперативного і фінансового лізингу в Україні шляхом координації діяльності підприємств, що об'єдналися для захисту спільних інтересів».

Нагадаємо: ЄБРР надає 4-річний кредит на суму 10 млн євро (324 млн грн) «ОТП Лізинг» («ОТПЛ») в Україні для здійснення довгострокових лізингових операцій з малими і середніми підприємствами по всій країні.

Раніше експерти прогнозували, що зміна податкового режиму для аграріїв сприяє зростанню ринку лізингу і зазначали, що в Україні лізинг здійснюється лише на 3%.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло