Нові тарифи на газ для населення в Україні в 2019 році: причини зростання цін
Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків

Нові тарифи на газ для населення в Україні в 2019 році: причини зростання цін

Ціна на газ для населення сягне майже 10 000 грн за 1000 куб.м

Этот материал также доступен на русском языке
Ціна на газ 2019
Фото Shutterstock

Ціна на газ для населення має зрости до 9852 грн /1000 кубометрів з 1 травня 2019 року за розрахунками ЕП, відповідно до змін у «Положенні про покладення спеціальних обов’язків».

Що зміниться?

Пояснюється, що ціна, за якою НАК «Нафтогаз» повинен постачати населенню газ, дорівнює середній ціні продажу газу для промислових споживачів – 8981 грн – помноженій на коефіцієнт дисконту. Останній становитиме 0,6943 з 1 листопада та 0,8 – з 1 травня 2019. 

Ціна може зрости ще на 25% з 1 січня 2020 року – до 12314 гривень з 1 січня 2020 року . Зазначається, що з 1 січня 2020 року ціна придбання природного газу буде наближеною до ринкової.

Відтак:

Період Ціна на газ
1 листопада 2018 -1 травня 2019  8550 грн /1000 куб м*
1 травня 2019 – 31 грудня 2019 9852 грн /1000 куб м
від 1 січня 2020 12314 грн /1000 куб м
*6235,5 грн без ПДВ, витрат на транспортування та надбавки облгазів.

Згідно з документом, облгаззбути продовжать свою діяльність у процесі постачання газу населенню. 

Як розраховується вартість газу?

Кабінет міністрів постановою №867 від 19 жовтня цього року продовжив зобов’язання «Нафтогазу» продавати природний газ для населення, релігійних організацій та виробників теплової енергії до 1 травня 2020 року.

Уряд також переглянув формулу розрахунку ціни для продажу газу по PSO, підвищивши її на 23,5% – до 8550 грн за 1000 куб. м (з ПДВ і витратами на транспортування і поставку).

Зазначимо, що питання ціни на газ для населення було ключовим для відновлення фінансування з боку МВФ.

Згідно пункту 12 Постанови КМ №867 від 19 жовтня 2018 року формула, по якій розраховується ціна продажу природного газу виглядає так: Ц = (Цбаз х Кд), (де Ц – ціна продажу/поставки природного газу; Цбаз – середня арифметична ціна продажу/поставки природного газу НАК «Нафтогаз України» для промислових споживачів, за умови передоплати до періоду поставки газу, що діяла з 1 липня 2018 по 30 вересня 2018 (8981 гривня за 1000 м3 згідно з прейскурантом на природний газ з ресурсів НАК «Нафтогаз України»); Кд – коефіцієнт дисконту, що дорівнює:

  • 0,6943 – для розрахунку ціни природного газу з 1 листопада 2018;
  • 0,8 – для розрахунку ціни природного газу з 1 травня 2019 року.

З 1 січня 2020 року НАК «Нафтогаз України» здійснює продаж/постачання природного газу за цінами, що встановлюються постачальником і споживачем не вище середньої арифметичної ціни газу, по якій Компанія пропонує газ промисловим споживачам за умови попередньої оплати до періоду поставки газу.

Вартість природного газу для населення при наявності газових лічильників дорівнює  8,54892 грн за 1 куб. м з ПДВ або з урахуванням округлення 8,55 грн.

Для побутових споживачів фізичних осіб, у яких не встановлені лічильники газу, а також для нарахувань пільг та субсидій встановлено такі норми:

  • При централізованому ГВС і наявності газової плити: 3,3 куб. м куб. м/міс на 1 людину;
  • При відсутності центрального ГВС і наявності газової плити: 5,4 куб. м/міс на 1 людину;
  • При наявності газової колонки та плити: 10,5 куб. куб. м/міс на 1 людину.

Ціна на газ для підприємств, юридичних осіб і держустанов підвищилася з 01 липня 2018 року. Зараз вона залежить від умов і порядку розрахунків і становить за передоплатою – 10130,40 грн з ПДВ/тис куб. м

На даний момент використовуються норми згідно Постанови КМУ від 08.06.1996 р. № 619.

За даними maanimo, якщо газові лічильники відсутні, то розрахунок оплати за газ проводиться виходячи з таких норм споживання природного газу населенням:

  • Плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання – 9,8 куб. м на 1 людину в місяць
  • Плита газова при відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 18,3 куб. м на 1 людину в місяць
  • Плита газова та газовий водонагрівач – 23,6 куб.м на 1 людину в місяць
  • Індивідуальне опалення будинків в опалювальний період,  -1 кв. м 11 куб.м на 1 людину в місяць

Разом з цим в Україні в наступному році введуть монетизацію субсидій.

З січня 2019 року, оформляючи знижку, потрібно буде подавати не лише заяву та декларацію, а й оформляти рахунок в «Ощадбанку». 

Передбачено, що з 1 січня 2019 року в грошовій формі надаватимуть субсидії тим домогосподарствам, які вперше звернуться за її отриманням.

З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, в тому числі користується допомогою в літній період.

З 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, і кожен, хто є одержувачем житлової субсидії, отримуватиме за результатами опалювального сезону готівкою все, що було заощаджено.

Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що підвищення ціни на газ неминуче, оскільки від цього залежить фінансова підтримка України з боку Міжнародного валютного фонду – відсутність підтримки МВФ може послужити причиною масштабної економічної кризи.

Світові ціни на нафту ціна на газ: який вплив?

У 2018 році дефіцит нафти на світовому ринку може перевищити 600 000 барелів на добу. Дефіцит з'явився через позицію США щодо Ірану, через можливі економічні та фінансові проблеми в Венесуелі і через обмеження поставок нафти з боку OПЕК.

За даними newsone, це є досить серйозним інфляційним чинником для України. Зокрема це впливає на зростання цін на газ, підвищення вартості опалення та електроенергії, зростання імпорту швидшими темпами, ніж експорту, зростання вартості бензину і дизпалива на заправках.

Зростаюча комуналки і транспортні витрати штовхають людей просити підвищення зарплат або збільшують навантаження на бюджет в формі зростаючих субсидій. У свою чергу, зростання витрат змушує бізнес підвищувати ціни на власну продукцію.

Гроші від підвищення вартості газу йдуть на видобуток, транспортування, розподіл, націнку облгазів, націнку «Нафтогазу».

У видобувачів газу прибутки потрібно інвестувати в нові родовища. Адже для них була поставлена задача – збільшити видобуток, щоб Україна перестала імпортувати газ з-за кордону.

Як змінювалась ціна на газ?

У 1999 році були встановлені тарифи на природний газ, які діяли без змін до початку 2006 року. При розподілі цін для населення використовувалася тільки одна градація – за наявністю лічильників на газ в. Тарифна сітка в ті роки виглядала: з 1 квітня 1999 року 17,5 коп за куб. м газу для осель з лічильником та 19,0 коп за куб м газу для осель без лічильника, з 1 травня 2006 року 22,0 коп за куб. м для осель з лічильником та 24,0 коп за куб м газу для осель без лічильника, з 1 липня 2006 року 40,7 коп за куб. м для осель з лічильником та 44,4 коп за куб м газу для осель без лічильника.

У грудні 2008 року були введені норми споживання природного газу на 1 мешканця в квартирі і норма використання в приватних будинках в опалювальний період. Ціна на газ продовжувала залежати від обсягу річного споживання, а також від присутності в квартирах газового нагрівача для води.

З 1 серпня 2010 року тарифи були підвищені знову, при цьому градація цін залишалася колишньою ціни для жителів багатоквартирних будинків коректувалися в залежності від наявності гарячої води і водонагрівача в квартирах, для жителів приватного сектора ціна визначалася окремо.

Постанова Нацкомісії з регулювання №420 від 3 квітня 2014 встановило нові, підвищені щодо колишніх, тарифи на використання газу. Ціни варіювалися для споживачів, які встановили або не встановив лічильники, і від річного обсягу використання.

З 1 квітня 2015 року НКРЕКП виставила мінімальну роздрібну ціну на природний газ для кінцевого споживача в розмірі 3,6 грн за 1 куб. м для обсягів споживання не вище 200 куб.м на місяць. Спожиті понад цієї норми кубометри оплачувалися за тарифом 7,188 грн за 1 куб. м.

Прогнозована вартість природного газу з 1 травня 2019 року становить 9,7 грн за 1 куб. мза умови збереження діючої формули розрахунку і числових значень змінних, що входять в неї.

Як економити?

Для економії газу, портал superdom.ua рекомендує використовувати рівно ту потужність газової конфорки, яка потрібна для приготування того чи іншого блюда. Після закипання води, вогонь під каструлю можна зменшити приблизно в 2 рази

Не готувати без необхідності в газовій духовці. Більшість страв набагато економніше приготувати в мікрохвильовій печі

Якщо в квартирі встановлений газовий водонагрівач, то краще приймати душ, а не ванну. Для більшої економії води можна придбати спеціальну економічну насадку для душу.

В приватному будинку рекомендується утеплити стіни будинку: так як більша частина газу в приватному будинку витрачається саме на його обігрів, зниження витоків тепла дозволить дуже відчутно заощадити.

Встановити газовий котел з автоматичним термостатом.

Також хороший варіант економії газу – установка конденсаційного газового котла: це дозволить скоротити споживання газу приблизно на 11%.

Знизити температуру комфорту на пару градусів. Організм такої зміни не помітить, а ось економія газу на опалення будинку буде в наявності.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло