Відзавтра набуває чинності закон щодо сприяння залученню іноземних інвестицій

Відзавтра набуває чинності закон щодо сприяння залученню іноземних інвестицій

Документом вводиться в дію інститут номінального утримувача

Відзавтра набуває чинності закон щодо сприяння залученню іноземних інвестицій
Фото: Shutterstock

Відзавтра буде спрощено процедуру іноземного інвестування, введено в дію інститут номінального утримувача – запроваджено правовий режим обліку права власності на цінні папери клієнтів глобальних зберігачів або інших фінансових посередників.

Відповідний закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій» (відповідний законопроект №6141) набирає чинності 24 листопада 2018 року.

«Іноземна фінансова установа може відкрити в депозитарній установі декілька рахунків у цінних паперах номінального утримувача для депозитарного обліку цінних паперів своїх клієнтів», – йдеться в документі.

Як прокоментував Mind керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Бауман Кондартюк», адвокат Юрій Бауман закон передбачає обов’язкову ідентифікацію бенефіціарних власників, в інтересах яких діятимуть фінансові посередники.

Так, він наголосив, що утім, після набуття чинності Закону може виникнути ситуація коли буде встановлений (ідентифікований) номінальний власник.

«Інформація ж про реального власника знаходитиметься в іноземному банку, який діятиме в інтересах «особи X» буде не доступна. Як наслідок існує ризик того, що будуть скуповуватися облігації внутрішньої державної позики та інші цінні папери, і в подальшому можна отримати контроль над українськими підприємствами», – пояснив юрист.

Нагадаємо: впровадження в систему депозитарного обліку інституту номінального утримувача скорочує термін документарного оформлення інвестиційних угод іноземних інвесторів в Україні з трьох місяців  до 10 днів.

Як писав Mind Верховна Рада прийняла зазначений закон у середині травня цього року. Документ передбачає, що рахунок у цінних паперах номінального утримувача відкривається депозитарною установою іноземній фінансовій установі, що відповідає встановленим законодавством вимогам, на підставі договору про надання послуг з обслуговування рахунка в цінних паперах номінального утримувача.

У свою чергу, за інформацією Національного депозитарія України (НДУ) напередодні вперше в Україну заведені цінні папери іноземного емітента за спрощеною процедурою. Так, євробонди Biz Finance Plc з купонною ставкою 16,5% і з обсягом емісії 4,051 млрд грн допущені до обігу в Україні.

Минулого року Україна отримала понад $2 млрд іноземних інвестицій. Інвестиції в реальний сектор економіки за 10 місяців минулого року зросли на $500 млн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті