УКАБ та Громадська коаліція – проти продовження мораторію на землю

УКАБ та Громадська коаліція – проти продовження мораторію на землю

Через блокування розвитку економіки та порушення конституційних прав українців

УКАБ та Громадська коаліція – проти продовження мораторію на землю
Фото: pixabay

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ) спільно з іншими членами Громадської коаліції звернулися з відкритою заявою проти продовження мораторію на купівлю-продаж сільськогосподарських земель, передає Інтерфакс-Україна.

Так, за інформацією УКАБ, мораторій на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення не тільки блокує розвиток української економіки, а й, за визначенням Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), в своєму нинішньому вигляді порушує конституційні права українських громадян.

Як зазначається із посиланням на прийняте рішення ЄСПЛ від 22 травня 2018, механічне продовження мораторію може призвести до колосальних фінансових збитків через масові позови до ЄСПЛ.

«За оцінками юристів, обсяг відшкодувань для кожного з наступних позивачів може досягати від 2 000 євро до 75 000 євро», – відзначили в УКАБ.

В асоціації зазначили, що Україні загрожують серйозні іміджеві втрати в зв'язку з тим, що масово порушуються права людини і не діють закони (адже рішення ЄСПЛ є обов'язковим до виконання).

«Всі причетні до збереження статус-кво щодо мораторію депутати і чиновники повинні бути готові до того, що відповідати доведеться персонально. Про це свідчить ст.382 Кримінального кодексу України, де в п.4 прямо сказано, що» умисне невиконання службовою особою рішення Європейського суду з прав людини карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років», – зауважили в УКАБ.

Учасники коаліції закликають: голови Верховної Ради – не виносити на голосування законопроекти на продовження мораторію як порушують конституційні права громадян і не підписувати такий закон в разі його прийняття; президента – ветувати закон про продовження мораторію в разі його прийняття; прем'єр-міністра – внести до 7 грудня на розгляд парламенту закон про обіг земель або заявити про підтримку одного з уже внесених.

Нагадаємо: днями у Верховній Раді зареєстрована низка законопроектів щодо відтермінування дії мораторію, кількість яких на 5 грудня збільшилась до 10 проектів.

Громадська коаліція за скасування мораторію на землю була створена 21 червня 2018 року. Серед ініціаторів та членів коаліції – УКАБ, Центр економічної стратегії, Незалежна асоціація банків України, Українська Гельсінська спілка за права людини, Асоціація «Укрсадпром», Союз українських підприємців, Насіннєва асоціація України, Стратегічна група радників з підтримки реформ (SAGSUR), Нова Країна, CASE Україна, Dragon Capital, VoxUkraine, ГО «State Watch», ВО «Федерація роботодавців агропромислового комплексу та продовольства України», Українське товариство економічних свобод, Центр ефективного законодавства.

У той же час, якщо найближчим часом Україна не скасує мораторій на продаж землі, Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) перейде до призначення грошових компенсацій українцям, що звернуться у справах щодо неможливості продати сільськогосподарську землю. Розмір компенсації буде коливатись від 4 000 до 75 000 євро.

Раніше, ЄСПЛ присудив 2 українцям, власникам невеличких земельних ділянок, компенсацію по 3000 євро кожному.

Нагадаємо: 7 грудня 2017 року Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2019 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті