Захворіло у світі
5,463,392
Померло у світі
344,533
Вилікувалось у світі
2,195,325
Захворіло в Україні
21,245
Померло в Україні
623
Вилікувалось в Україні
7,234
НБУ оприлюднив загальний перелік валютних послаблень для бізнесу та населення

НБУ оприлюднив загальний перелік валютних послаблень для бізнесу та населення

НБУ затвердив нову систему валютного регулювання та оприлюднив дорожню карту валютної лібералізації

НБУ оприлюднив загальний перелік валютних послаблень для бізнесу та населення
Фото: Shutterstock

Нове валютне регулювання передбачає понад 20 послаблень на валютному ринку, які будуть введені з 7 лютого 2019 року і полегшать ведення бізнесу та поліпшать інвестиційну привабливість України.

Про це йдеться у повідомленні на сайті Національного банку, який затвердив і оприлюднив усі нормативно-правові акти, які є основою для нової ліберальної системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції».

НБУ оприлюднив загальний перелік валютних послаблень для бізнесу та населення
Фото: НБУ

Так, з 7 лютого 2018 року вдвічі збільшується граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами – до 365 днів, скасовується валютний нагляд за експортно-імпортними операціями до 150 000 грн, дозволяється вільне використання рахунків юридичних осіб за кордоном (крім операцій з переказів коштів з України на такі рахунки).

Крім того, скасовуються індивідуальні ліцензії на валютні операції – їх замінить система е-лімітів (2 млн євро/рік для юридичних осіб, 50 000 євро/рік для фізичних осіб).

Також скасовуються санкції у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків розрахунків, а також обмеження на дострокове погашення зовнішніх зобов’язань.

У той же час, дозволяється укладання валютних форвардів для хеджування експортно-імпортних та боргових операцій, здійснення операцій за рахунками юридичних осіб-нерезидентів у банках України.
Також скасовується процедура реєстрації зовнішніх запозичень, дозволяється оnline-купівля іноземної валюти фізичними особами (в межах ліміту купівлі готівкової валюти – до 150 000 грн/день в еквіваленті).

У свою чергу банкам дозволяється продавати своїм клієнтам державні цінні папери, номіновані в іноземній валюті, за іноземну валюту, укладання валютних свопів з резидентами та нерезидентами, безлімітні інвестиції банків в цінні папери інвестиційного класу.

Також збільшується ліміт на перекази іноземної валюти за кордон без відкриття рахунку для фізичних осіб – з 15 000 до 150 000 грн/рік.

Крім того, збільшується ліміт на купівлю банківських металів фізичними та юридичним особами з 3,21 тройської унції на тиждень (100 г) до еквіваленту 150 000 грн/день (без обмежень для юросіб, що ведуть діяльність, пов’язану з використанням банківських металів).

У той же час, дозволяється юрособам ввезення-вивезення банківських металів, якщо це передбачено їх статутом, а резидентам внесення платежів у іноземній валюті під час страхування життя.

НБУ оприлюднив загальний перелік валютних послаблень для бізнесу та населення
Фото: НБУ

Також дозволяється здійснювати інвестиції та кредитувати резидентів з рахунку ЛОРО в гривнях банків-нерезидентів, яким дозволяється купувати валюту на всю суму залишку в гривнях на рахунку ЛОРО.

Крім того, дозволяється купувати і накопичувати іноземну валюту на рахунку для виплат за зовнішніми запозиченнями.

У той же час, скасовується подвійний контроль за операціями з експорту продукції– валютний нагляд здійснюватиме лише той банк, який отримав інформацію про відповідну митну декларацію.

Також дозволяється здійснення інвестицій в Україну не тільки у валютах першої, а й другої групи класифікатора валют, уніфіковано переміщення валютних цінностей через кордон.

Як зазначається, нова система валютного регулювання залишає НБУ право запроваджувати заходи захисту у сфері валютних операцій у разі виникнення обставин, що загрожують стабільності фінансової системи. Зокрема, це може бути регулювання обов’язкового продажу частини валютних надходжень та граничних строків розрахунків за операціями експорту-імпорту, запровадження лімітів на здійснення окремих валютних операцій, встановлення правил здійснення операцій, пов’язаних із рухом капіталу.

Водночас ці норми мають лише превентивний характер – введеня нових обмежень на валютному ринку з 7 лютого не передбачається. Метою НБУ, як і раніше, залишається поступове зняття всіх валютних обмежень і перехід до режиму вільного руху капіталу.

Раніше Нацбанк виносив на публічне обговорення 3 з 7 проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для принципово нової ліберальної і прозорої системи валютного регулювання, передбаченої Законом України «Про валюту і валютні операції».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті