Продовження поточного контракту з РФ не гарантує продовження транзиту газу територією України – Вітренко
В інтерпретації «Газпрому» цей контракт не містить ніяких гарантій щодо обсягів транзиту

Російський «Газпром» недарма пропонує продовжити поточний контракт (від 2009 року) щодо транзиту газу територією України «без консультацій», адже крім його невідповідності європейським правилам, цей контракт не містить жодних гарантій щодо обсягів транзиту.
Про це написав на своїй сторінці у Facebook виконавчий директор групи «Нафтогаз» Юрій Вітренко, у коментарі за результатами тристоронніх переговорів щодо транзиту, що відбулись 21 січня у Брюсселі.
«Тобто після побудови «Північного потоку – 2» «Газпром» зможе знизити транзит через Україну до нуля, навіть якщо контракт буде продовжений на наступні роки», – написав він.
Тристоронні переговори по транзиту. Перші коментарі. 1. Газпром продовжив фактично шантаж: справжні переговори по...
Опубликовано Юрием Витренко Вторник, 22 января 2019 г.
Також він зазначив, що попри готовність «Газпрому» продовжити поточний контракт, «Газпром» не висуває жодних вимог щодо «анбандлінгу».
«Це важливо зафіксувати, зокрема для того, щоб потім нас не звинувачували у тому, що про транзит не вдалося домовитися через відсутність анбандлінгу», – наголосив він.
Крім того, він зазначив, що на вчорашній зустрічі була вперше зафіксована спільна позиція Європейської комісії та України щодо того, що згадане вище питання «відновлення балансу у стосунках між «Нафтогазом» та «Газпромом» вже вирішене у передбачений контрактом спосіб – у міжнародному арбітражі, і тепер справа лише за виконанням цього рішення.
«Тепер потрібно це донести до європейських, особливо німецьких політиків, які лобіюють «Північний потік – 2», але при цьому заявляють про необхідність збереження транзиту через Україну. Якщо вони щирі у своїй підтримці України, то вони мають вимагати від «Газпрому» невідкладно виконати рішення Стокгольмського арбітражу і почне реальні переговори щодо нового транзитного контракту», – наголосив він.
У свою чергу «Газпром», за словами Вітренка, бачить «відновлення балансу у стосунках з «Нафтогазом» у разі відміни рішень Стокгольмського арбітражу в апеляційному суді, або у разі «мирової угоди» з «Нафтогазом».
«Вперше офіційно звучала теза «про нульовий варіант», але я би не трактував ці слова просто як відмову «Нафтогазу» від $2,7 млрд, які «Газпром» має ще доплатити за рішенням арбітражу, оскільки рішення арбітражу виходять далеко за межі цих $2,7 млрд», – зазначив Вітренко.
Нагадаємо: вчора за результатами тристоронніх переговорів щодо транзиту газу міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що «Газпром» запропонував продовжити чинні контракти з НАК «Нафтогаз України» навіть без проведення будь-яких консультацій.
Про ймовірність появи нових «сюрпризів» з боку північного сусіда, через які Україні варто готуватись до третьої газової війни, читайте у колонці експерта Mind у сфері енергетики Інни Коваль.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].