НБУ зможе здійснювати валютні інтервенції на умовах своп
Умови своп будуть сприяти згладжуванню коливань на валютному ринку

Національний банк з 7 лютого 2019 року може проводити валютні інтервенції на умовах своп, тобто з зобов’язанням зворотнього продажу валют як у форматі «гривня/іноземна валюта», так і у форматі «іноземна валюта/іноземна валюта», йдеться у повідомленні на сайті НБУ.
«Валютні інтервенції на умовах своп будуть здійснюватися Національним банком на нерегулярній основі як додатковий інструмент для згладжування курсових коливань відповідно до «Стратегії валютних інтервенцій Національного банку України на 2016-2020 роки», – пояснюють у центробанку.
Як зазначається, досі НБУ використовував операції своп лише з метою регулювання ліквідності банківської системи – такі операції проводилися тільки шляхом купівлі НБУ валюти у банків.
«Такі інтервенції на умовах своп, за оцінками Національного банку, будуть сприяти згладжуванню коливань на валютному ринку, які можуть бути наслідком тимчасових диспропорцій у структурі валютної ліквідності банків», йдеться у повідомленні НБУ.
Крім того, валютні інтервенції на умовах своп допоможуть ефективніше впливати на загальний попит та пропозицію грошей в Україні і, відповідно, сприяти виконанню головного завдання Національного банку – забезпечення цінової стабільності, зокрема, шляхом досягнення середньострокової цілі зі зниження інфляції до 5% +/-1 в.п. у середньостроковій перспективі.
Максимальний строк валютних інтервенцій на умовах своп (як для підтримки ліквідності, так і валютних інтервенцій) не може перевищувати 30 календарних днів.
Як зазначається, валютні інтервенції на умовах своп у форматі «гривня/іноземна валюта» можуть проводитися у будь-якій з існуючих форм валютних інтервенцій, а саме: у формі валютного аукціону, за єдиним курсом або за найкращим курсом. Водночас інтервенції на умовах своп у форматі «іноземна валюта/іноземна валюта» проводитимуться лише у формі за єдиним курсом.
Зазначені нововведення затверджені постановами Правління Національного банку України № 26 від 31 січня 2019 «Про затвердження Положення про здійснення валютних інтервенцій Національного банку України на валютному ринку України» і №29 від 5 лютого 2019 «Про затвердження Змін до Положення про проведення Національним банком України операцій з купівлі-продажу іноземної валюти на умовах «своп», а також рішенням Правління Національного банку України № 100-рш від 05 лютого 2019 «Про деякі умови здійснення Національним банком України операцій на умовах «своп».
У затверджене Положення № 26 також були перенесені усі норми щодо здійснення Національним банком України валютних інтервенцій, які втратили чинність з 7 лютого 2019 року, дня введення в дію Закону України «Про валюту і валютні операції».
Нагадаємо: сьогодні, 7 лютого 2019 року, набув чинності закон про валюту. Так, замість діючих 56 нормативних актів з'явиться 8 нових постанов.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].