Очікування Мінфіну з надходження ПДВ у 2019 році завищені на 8 млрд грн – експерти

Очікування Мінфіну з надходження ПДВ у 2019 році завищені на 8 млрд грн – експерти

Серед причин відхилення – завеликі прогнози надходження ПДВ з увезених товарів

Очікування Мінфіну з надходження ПДВ у 2019 році завищені на 8 млрд грн – експерти
Фото: Shutterstock

Прогнози міністерства фінансів щодо надходження податку на додану вартість (ПДВ) у 2019 році перевищують альтернативні контрольні обрахунки на 8,2 млрд грн через, зокрема, надто оптимістичні плани з надходження ПДВ з увезених товарів та завеликі плани з бюджетного відшкодування цього податку. Про це йдеться у звіті Офісу з фінансового та економічного аналізу (ОФЕА) у Верховній Раді, який проводив відповідне дослідження.

В ОФЕА за офіційною методикою підрахували, що надходження ПДВ у 2019 році можуть скласти 425,8 млрд грн, в тому числі з ввезених в Україну товарів 312,1 млрд грн, а з вироблених в Україні товарів 262,5 млрд грн, тоді як відшкодування ПДВ – 148,7 млрд грн. Відповідні прогнози Мінфіну складають  434 млрд грн, 339,4 млрд грн, 253,4 млрд грн та 158,8 млрд грн.

«Прогнозний обсяг надходжень ПДВ з увезених на територію України товарів на 2019 рік становитиме 312,1 млрд грн, коли за прогнозом Мінфіну він дорівнює 339,4 млрд грн, що свідчить про переоцінку прогнозного значення на рівні 8,1%, або 27,3 млрд грн», – зазначається у звіті ОФЕА.

ОФЕА створено в межах проекту, що імплементується консорціумом партнерів, адмініструється Вестмінстерською фундацією за демократію (WFD) та фінансується програмою «Підтримка реформи управління державними фінансами» Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) за дорученням Федерального міністерства економічної співпраці та розвитку Німеччини (BMZ) й Міністерства Великої Британії з питань міжнародного розвитку (DfID).

У звіті також нагадують, що Рахункова палата у своєму висновку щодо проекту держбюджету-2019 вже відзначила наявність значних ризиків недосягнення передбаченого прогнозного обсягу на 2019 рік надходжень ПДВ з увезених на територію України товарів.

В Офісі відзначили, що надходження ПДВ мають виключне значення для наповнення дохідної частини бюджету: за період з 2010 по 2018 рік через механізм ПДВ було перерозподілено в середньому 10% ВВП, а його питома вага в доходах зведеного бюджету становила 30%. Точний прогноз цього податку дозволить забезпечити належний рівень виконання передбачених видатків держбюджету.

«Зміни податкового законодавства у частині оподаткування доданої вартості, що наберуть чинності з 2019 року, з великою вірогідністю не забезпечать досягнення запланованих Мінфіном показників ПДВ з увезених на територію України товарів», – підкреслюють у ОФЕА.

Прогнози надходжень ПДВ ОФЕА та Мінфіну

Очікування Мінфіну з надходження ПДВ у 2019 році завищені на 8 млрд грн – експерти
(Розрахунки ОФЕА)
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті