Захворіло у світі
112,590,567
Померло у світі
2,498,273
Вилікувалось у світі
63,535,290
Захворіло в Україні
1,325,841
Померло в Україні
25,596
Вилікувалось в Україні
1,159,311
Австрія веде розслідування щодо відмивання сотень мільйонів доларів українськими банками

Австрія веде розслідування щодо відмивання сотень мільйонів доларів українськими банками

У справі про кошти українських вкладників, виведених з українських банків через Австрію в офшори, вже є 30 підозрюваних

Австрія веде розслідування щодо відмивання сотень мільйонів доларів українськими банками
фото pixabay.com

Антикорупційна прокуратура Австрії розслідує кримінальну справу за підозрою у відмиванні коштів через Meinl Bank з 2016 року. Як з'ясувала DW, за кілька років слідства справа набула чималих масштабів, прокуратуру наразі веде слідство проти 30 фізичних осіб і одного об'єднання. Імена підозрюваних у відомстві не називають, однак відомо, що серед них є громадяни України.

У кримінальному провадженні йдеться пр. зникнення грошей з кореспондентських рахунків українських банків в Австрії. За даними Фонду гарантування вкладів, з кореспондентських рахунків в Meinl Bank було незаконно виведено $385 млн і 75 млн євро. Ці гроші були скеровані за вказівкою власників чи топ-менеджменту банків-банкрутів в офшори у 2014-2015 роках – як правило, останньої миті перед введенням у проблемні банки тимчасової адміністрації. Таким чином було вкрадено гроші українських вкладників, більшість яких після банкрутства банків залишилися ні з чим.

За інформацією українського Фонду гарантування вкладів, зокрема, через Meinl Bank вивели $38 млн з «Південкомбанку», $40 млн з «Терра Банку», $39,5 млн з «ВіЕйБі Банку», 62 млн євро з «Міського комерційного банку» і $44 млн з банку «Київська Русь».

Схема виведення грошей проста: банк в Австрії за вказівкою власника українського банку видає кредити підконтрольним українцеві офшорним компаніям. Порукою цих кредитів стають кошти на кореспондентських рахунках українського банку в іноземному банку, що дає кредит – наприклад, Meinl Bank. Зрештою, кредит не повертається і «гарантійні» кошти з коррахунку перераховуються інший офшорній компанії в рахунок погашення позики. Такого роду операції на банківському жаргоні називаються «операції back-to-back». Вони самі по собі не є незаконними, однак часто їх використовують для відмивання коштів

За даними Фонду гарантування вкладів, протягом 2014-2015 років за допомогою такої «схеми» з українських банків було виведено загалом $846 млн і 75 мільйонів євро. До списання грошей у такий спосіб напередодні введення тимчасової адміністрації вдалися власники 14 українських банків. Крім Австрії, розслідування за підозрою у відмиванні коштів українськими банками здійснюються і у Ліхтенштейні,

Гроші виводилися, за даними Фонду гарантування вкладів, через Bank Frick and Co. Зокрема, $25 млн з банку «Національний кредит», $59 млн доларів з банку «Фінанси та Кредит» і $115 мільйонів з «Дельта Банку» Миколи Лагуна. Банк Лагуна провів загалом найбільш масштабні оборудки з використанням кореспондентських рахунків за схемою back-to-back. Крім, грошей, виведених через Ліхтенштейн, з «Дельта Банку» було виведено $99 млн через австрійський Meinl Bank і майже $184 млн через East-West United S.A у Люксембурзі.

За законом, власники банків своїм майном несуть відповідальність за завдання фінустановам збитків. З огляду на це Фонд гарантування вкладів готує конкурс, на якому буде знайдено іноземні юридичні компанії, які розшукуватимуть активи власників збанкрутілих банків по всьому світу і представлятимуть інтереси фонду в іноземних судах та міжнародних арбітражах.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті