Битва за «ПриватБанк»: як Тимошенко та Зеленський вплинуть на повернення банку екс-власнику
Повернення найбільшого українського банку його колишнім акціонерам призведе до економічного самогубства, але дедалі частіше звучать побоювання, що ключові кандидати в президенти планують зробити саме це

Повернення найбільшого українського банку його колишнім акціонерам призведе до економічного самогубства, але дедалі частіше звучать побоювання, що ключові кандидати в президенти планують зробити саме це. Про це йдеться в колонці Люсі Фітцжорж-Паркер.
Минуло майже рівно два роки з того часу, як я вперше почула теорію, яка на той час здавалася абсолютно нереальною. Згідно з нею, Ігор Коломойський, український олігарх і колишній власник «ПриватБанку», планував відновити контроль над нещодавно націоналізованою фінустановою.
«Він хоче створити управлінський вакуум і перешкодити реструктуризації банку», – пояснював мені один досвідчений український банкір. «Тоді він повернеться через рік і поверне його за одну гривню».
Швидко перескочимо до лютого 2019 року. Найбільший банк України все ще перебуває у державній власності і, під керівництвом нового виконавчого директора Петра Крумханзла, реструктуризація відбувається безперешкодно швидкими темпами. При цьому спроби повернути $5,5 млрд, які зникли перед націоналізацією, нещодавно зазнали невдачі у Високому Суді у Лондоні.
Чутки про те, що Коломойський має амбіції щодо повернення «Привату» мали місце протягом усього періоду від початку націоналізації, але, здається, починають ще більше поширюватися напередодні першого туру президентських виборів в Україні, який має відбутися наприкінці березня.
З початку року три кандидати на перше місце відірвалися від решти конкурентів: чинний президент Петро Порошенко, політик-ветеран Юлія Тимошенко й актор/комік Володимир Зеленський.
Тимошенко, яку називали «газовою принцесою» після того, як у 1990-х роках вона заробила капітал в енергетичному секторі, від початку була фавориткою. Однак до середини лютого вона втратила лідерство на користь політичного новачка Зеленського, який випередив своїх більш досвідчених суперників на 10 відсотків.
Як усе це пов’язано з «ПриватБанком»? Якщо Порошенко переможе, майже напевно відповідь – ніяк. Чинний президент підтримав націоналізацію банку в грудні 2016 року та навряд чи змінить свою позицію.
«Є занепокоєння, що Тимошенко та Зеленський підтримуються Коломойським, і ціна за це буде повернення «ПриватБанку» його колишнім власникам», – говорить Тімоті Еш, ринковий стратег з управління активами у компанії BlueBay Asset Management.
Що турбує українських реформаторів і міжнародних прихильників – це те, яку позицію займають Тимошенко та Зеленський. Жоден із них не обговорює проблему «ПриватБанку» у передвиборчій риториці, але обидва, як вважається, отримали підтримку від Коломойського для своїх виборчих кампаній.
Тимошенко родом із Дніпра на сході України, де заснована комерційна імперія Коломойського, де він протягом короткого періоду часу обіймав посаду губернатора після революції на Майдані. Про Зеленського відомо менше, але скептики відзначають, що він отримав значну кількість ефірного часу на телеканалах Коломойського.
Новини про більш прямі зв'язки між кандидатами та Коломойським також поширювалися останні місяці в Інтернеті.
З цим погоджується і інший західний банкір, який працює в Україні. «Я думаю, що Коломойський прагне повернути свій банк після виборів», – зазначає він.
Не всі переконані, що Коломойський намагається повернути «ПриватБанк». Інший провідний банкір припускає, що його метою є не банк, а найбільший виробник нафти в Україні «Укрнафта», в якому Коломойський є міноритарним акціонером і який він фактично контролював до 2015 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].