НБУ оштрафував Мегабанк на 6,2 млн грн і письмово застеріг КБ «Земельний капітал»
Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків Чому впав Sillicon Valley Bank? Розбір причин та наслідків

НБУ оштрафував Мегабанк на 6,2 млн грн і письмово застеріг КБ «Земельний капітал»

Штраф накладено за конвертацією (переведенням) безготівкових коштів у готівку на 212 млн грн

НБУ оштрафував Мегабанк на 6,2 млн грн і письмово застеріг КБ «Земельний капітал»
Фото: НБУ

Національний банк України (НБУ) за результатами перевірок з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення у лютому 2019 року застосував до АТ «Мегабанк» штраф у розмірі 6,2 млн грн і виніс письмове застереження до АТ «Комерційний банк «Земельний капітал».

Про це йдеться у повідомленні на сайті НБУ.

Як зазначається штрафні санкції до Мегабанку застосовані через проведення фінансових операцій з видачі готівкових коштів групі фізичних осіб-клієнтів банку на загальну суму близько 211,8 млн грн, характер яких дають підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з конвертацією (переведенням) безготівкових коштів у готівку.

«Ці кошти попередньо надходили на їх рахунки з рахунку юридичної особи-клієнта банку, як надання кредитів (кредити в межах суми від 4,2 до 10,3 млн грн). Водночас реальних доходів фізичних осіб було недостатньо для погашення відповідних кредитних зобов’язань. Натомість погашення кредитів здійснювалось виключно двома юридичними особами-клієнтами банку, щодо яких наявні ознаки фіктивності», – пояснюють у НБУ.

Крім того, іншою причиною для штрафу названо невиявлення/неналежне виявлення публічних діячів серед клієнтів фінустанови.

У свою чергу КБ «Земельний капітал» отримав письмове застереження через незабезпечення виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, порушення вимог щодо ідентифікації, верифікації та вивчення клієнтів банку, зокрема,  клієнтів банку – публічних діячів, їх близьких осіб.

Також застереження було винесено через невиконання банком обов’язку забезпечувати у своїй діяльності управління ризиками та здійснювати переоцінку ризиків клієнтів, порушення порядку реєстрації фінансових операцій, що відповідно до законодавства підлягають фінансовому моніторингу, а також за несвоєчасне подання спеціально уповноваженому органу інформації у випадках, передбачених законодавством.

Згідно з інформацією на сайті банку, Мегабанк заснований в 1990 році і раніше мав назву банк «Добродій». Його акціонерами є Віктор Суботін (прямий і опосередкований участь 60,89% статутного капіталу), Європейський банк реконструкції і розвитку – 15,00%; Німецький банк розвитку KfW – 15,00%, Міжнародна фінансова корпорація (IFC) – 6,02%, Олена Суботіна (прямий і опосередкований участь 10,24%).

В оновленому Рейтингу життєздатності банків Mind за підсумками 12 місяців 2018 року МегаБанк має дві зірки, що відповідає низькому рівню життєздатності за методологією Mind.

Згідно з даними Нацбанку України, за станом на 1 грудня 2018 року по розміру активів банк займав 20-е місце (9,802 млрд грн) серед 77 українських банків.

ПАТ «КБ «Земельний капітал» заснований в 1994 році. За даними НБУ на 1 січня 2019 року основними акціонерами банку були екс-міністр вугільної промисловості Віктор Тополов (94,426049% акцій) і Леонід Савиченко (5,573951%).

За даними НБУ, станом на 1 грудня 2018 року по розміру чистих активів банк «Земельний капітал» займав 65-е місце (610,661 млн грн) серед 77 банків, що діяли в країні.

Нагадаємо: Мегабанк став одним з чотирьох фінустанов, яких НБУ позбавив права виплачувати гроші бюджетникам і пенсіонерам,

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло