Більша частина грошей клану Януковича не в ЄС, а в Швейцарії

Більша частина грошей клану Януковича не в ЄС, а в Швейцарії

При цьому санкційний список ЄС проти оточення Януковича скоротився вже на третину

Більша частина грошей клану Януковича не в ЄС, а в Швейцарії
Фото: УНІАН

Рада Європейського союзу 5 березня подовжила ще на рік санкції проти екс-президента Віктора Януковича і його найближчого оточення. Про це пише Deutsche Welle.

Їхні активи в країнах ЄС досі заморожені. Проте санкційний список скоротився – у ньому вже не 18, як було 2014 року, а лише 12 осіб.

Останній, кого виключили зі списку, – Андрій Клюєв, колишній голова Адміністрації президента Януковича та перший віце-прем'єр в уряді Азарова. Торік ЄС також зняв санкції з його брата і бізнес-партнера, народного депутата Сергія Клюєва.

Як з'ясувалося, в ЄС грошей Януковича і Ко вже майже немає. Ще кілька років тому найбільша сума заморожених в Євросоюзі грошей була в банках Латвії – майже 50 млн євро. Сьогодні ж, як повідомила латвійська Комісія з питань фінансів і ринку капіталу, на рахунках є лише приблизно півмільйона євро. 
Натомість левова частка коштів Януковича і його оточення залишається заблокованою поза межами ЄС.

За словами речника уряду Ліхтенштейну, блокування заморожених раніше активів залишається чинним. 2014 року в князівстві було заблоковано цінні папери на суму майже 27 млн швейцарських франків. Як випливає з документів у судовому реєстрі країни, йдеться про активи колишнього міністра доходів і зборів Олександра Клименка.

Найбільше же коштів клану Януковича заморожено у Швейцарії. Як повідомило Федеральне відомство юстиції країни, у Швейцарії заблоковані активи осіб з оточення Віктора Януковича на суму майже 145 млн швейцарських франків. Найбільша сума коштів належить Юрію Іванющенку – 72 млн франків, про це свідчать документи в судовому реєстрі Швейцарії. Також у швейцарському списку фігурує відомий «регіонал» Юрій Єфремов. Загалом Швейцарія співпрацює з Україною на цей час на підставі дев'яти запитів про правову допомогу.

Розморозити активи у Швейцарії, на відміну від Євросоюзу, українцям значно складніше. У цій країні замість політичних санкційних списків проти диктаторів і клептократів застосовують ухвалений кілька років тому спеціальний закон, який дає уряду більш солідні за санкції юридичні підстави для блокування незаконно набутих коштів. На підставі цього закону уряд щороку ухвалює постанову про блокування активів, посилаючись, зокрема, на «необхідність забезпечення міжнародної правової співпраці». У списку осіб, подовженому 28 лютого ще на рік, залишаються й брати Клюєви, й Олексій Азаров і Юрій Іванющенко.

У швейцарському «чорному списку» на цей момент 19 українців, частина з них ніколи не фігурувала в санкційному списку ЄС.

Раніше Mind писав, що Янукович відмив через Swedbank у Литві $3,6 млн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті