Коболєв: система добового балансування газу зафіксувала перепродаж газу для населення комерційним компаніям
Ситуація повинна стати приводом для детального розслідування

Інформаційна платформа добового балансування природного газу зафіксувала факти перепродажу регіональними збутовими компаніями (газозбутами) газу, що поставляється для потреб населення, комерційним підприємствам, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Про це заявив глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв на прес-конференції в Києві в середу.
«Система (добового балансування – Mind) показала очевидні факти, підтверджені електронним цифровим підписом газозбутів, про те, що газ, який НАК «Нафтогаз України» передавав газозбутам, частково перепродавали на комерційні компанії», – сказав він.
«Вважаю, що ця ситуація повинна стати приводом для детального розслідування, яким чином це сталося, чому це сталося, і, найголовніше, як часто і в яких обсягах це відбувалося в минулому», – додав він.
Як зазначається, обов'язок постачати газ населенню і тепловикам за ціною нижче ринку покладено Кабінетом міністрів на газозбути, яким НАК до 1 травня 2020 року не має права відмовити в задоволенні заявки при дотриманні ними ряду умов.
Нагадаємо: Україна 1 березня 2019 перейшла з місячного на добове балансування природного газу. До цього впровадження нової системи переносилося тричі – з 1 серпня 2018 року на 1 жовтня, потім – на 1 грудня, і в підсумку – на 1 березня 2019 року.
Напередодні запланованого на цю дату запуску «Регіональна газова компанія» (РГК) Дмитра Фірташа, в яку входить 20 з 44 операторів газорозподільних мереж (ГРМ), а також асоціація «Газові трейдери України» заявили про неготовність інформаційної платформи до коректної роботи з 1 березня. У свою чергу, оператор ГТС спростував дану інформацію і запевнив, що інтерфейс готовий до належного виконання своїх функцій в штатному режимі (до 1 березня платформа працювала в тестовому).
Раніше 2 березня Глава «Нафтогазу» заявив, що за підсумками першої доби роботи в новій системі добового балансування інформаційна платформа продемонструвала стабільне функціонування відповідно до Кодексу ГТС.
Балансування газової системи – це встановлення і усунення різниці між обсягами газу, які надійшли в неї через точки входу і відібраними з неї через точки виходу. Балансування проводиться адресно, з урахуванням даних споживання всіх постачальників і споживачів газу.
Про те, як енерготрейдери прожили перші три дні в нових ринкових умовах, читайте у матеріалі Mind «По гарячих слідах: 4 головні проблеми добового балансування газу».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].