Захворіло у світі
6,682,531
Померло у світі
392,321
Вилікувалось у світі
2,897,890
Захворіло в Україні
25,964
Померло в Україні
762
Вилікувалось в Україні
11,372
ГПУ оголосила підозру в скоєнні злочинів Гонтаревій, Ложкіну та Філатову

ГПУ оголосила підозру в скоєнні злочинів Гонтаревій, Ложкіну та Філатову

Їх підозрюють у співучасті у злочинах екс-президента Януковича і незаконному заволодінні чужими грошима

ГПУ оголосила підозру в скоєнні злочинів Гонтаревій, Ложкіну та Філатову
Валерія Гонтарева
Фото: УНІАН

Генеральна прокуратура України (ГПУ) оголосила про підозри в співучасті в злочинах екс-президента Віктора Януковича колишньому главі адміністрації президента Борису Ложкіну, колишній главі Нацбанку України Валерії Гонтаревій та заступнику глави Адміністрації президента Олексію Філатову. Про це повідомили в ГПУ.

Зокрема, Гонтареву підозрюють у «сприянні злочинній організації і незаконному заволодінню чужим майном» – грошовими коштами «Аграрного фонду» на загальну суму 2,069 млрд грн. Згідно з результатами розслідування ГПУ, це відбулося шляхом укладення Брокбізнесбанком договорів купівлі-продажу облігацій внутрішньої державної позики з «Аграрним фондом» за договорами прямого РЕПО з Національним банком.

Результати розслідування показали, що до цієї схеми також був причетний один із керівників інвестиційної компанії ICU Костянтин Стеценко. Як з'ясували слідчі, ця схема була провернута в лютому 2014 року. Документи свідчать, що вона була реалізована також у співпраці з колишнім в той час першим віце-прем'єром Сергієм Арбузовим і бізнесменом Сергієм Курченко, із залученням керівників «Брокбізнесбанку» і «Аграрного фонду».

Колишнього главу адміністрації президента Бориса Ложкіна і заступника глави адміністрації президента Олексія Філатова підозрюють у сприянні злочинній організації та відмиванні грошей на суму понад $440 млн, отриманих шляхом операцій купівлі-продажу майнових та корпоративних прав групи компаній «Український медіа Холдинг».

«Здійснення зазначеного злочину було проведено під загальним керівництвом першого віце-прем'єр-міністра України Арбузова С.Г., Курченка С.В. при безпосередній участі і під контролем члена Наглядової ради АТ «Брокбізнесбанк» Тимонькіна Б.В., який був фактично з серпня 2013 року представником Курченко в АТ «Брокбізнесбанк», – сказано в документах прокуратури.

Слідчі також з'ясували, що для здійснення цього злочину були залучені тодішній глава Нацбанку Ігор Соркін разом зі своїм першим заступником, керівники «Аграрного фонду», а також засновниця компанії ICU Holdings Limited Гонтарева і директор ТОВ «Інвестиційний капітал України» Стеценко.

«Схема злочину передбачала необхідність передачі ОВДП номінальною вартістю 2 млрд грн на користь АТ «Брокбізнесбанк», який не мав коштів для придбання облігацій; видачу Національним банком кредиту АТ «Брокбізнесбанк» під забезпечення ОВДП в формі операції прямого РЕПО на зазначену суму; перерахунку банком на користь ПАТ «Аграрний фонд» коштів за ОВДП, отриманих від НБУ; розміщення ПАТ «Аграрний фонд» зазначених коштів на депозитних рахунках в АТ «Брокбізнесбанк» і їх подальше виведення з банку», – сказано в документах.

В ГПУ додали, що на момент здійснення цієї операції в лютому 2014 «Брокбізнесбанк» перебував у складному фінансовому становищі і «фактично був проблемним і неплатоспроможним». Компанія Гонтаревої «Інвестиційний капітал України» була залучена в схему в якості посередника. А через кілька днів – 28 лютого 2014 року – Нацбанк визнав «Брокбізнесбанк» неплатоспроможним.

Таким чином, Гонтареву підозрюють у сприянні, в тому числі, шляхом зловживання службовим становищем, учасникам злочинної організації Януковича і її структурному підрозділу під керівництвом Курченка, а також у здійсненні інших дій по створенню умов, які сприяли їх злочинній діяльності, тобто в здійсненні злочину, передбаченого ч.2 ст.256 КК України», – сказано в підозрі прокуратури. Аналогічну підозру оголошено директору ТОВ «Інвестиційний капітал України» Контантіну Стеценку.

Генрокуратура також оприлюднила результати розслідування, присвяченого схемам по відмиванню в 2013 році $440 млн під виглядом купівлі-продажу активів медіа-групи UMH. У цій справі орголошено підозру колишньому власнику цієї медіа компанії, екс-главі Адміністрації президента Борису Ложкіну і заступнику глави АП Олексію Філатову.

За даними ГПУ, організаторами цієї схеми стали Арбузов, Курченко, компанію яким склав колишній міністр доходів і зборів України Олександр Клименко.

«В один із днів 2013 року Арбузов С.Г., Клименко А.В., Курченко С.В. спланували і погодили з іншими учасниками злочинної організації схему легалізації (відмивання) коштів злочинної організації в розмірі понад 406 000 000 доларів США шляхом покупки групи компаній «Український медіахолдинг», – сказано в підозрі прокуратури.

На думку слідчих, учасники групи разом з легалізацією коштів також ставили за мету використовувати засоби масової інформації, над якими отримували контроль, для впливу на громадську думку і в якості інструменту при проведенні передвиборної агітації.

«Разом з тим, Ложкін Б.Є., діючи з корисливих цілей, прагнучи отримати неправомірну вигоду, за попередньою домовленістю з Шверк Г.А. і Порошенко П.О. і іншими бенефіціарними власниками групи компаній «Український медіа холдинг» погодився сприяти злочинної організації Януковича В.Ф. шляхом здійснення легалізації (відмивання »грошових коштів в розмірі $406 млн, які мали незаконне походження, шляхом підписання ряду нікчемних угод щодо купівлі-продажу активів зазначеної групи», – сказано в підозрі.

Правоохоронці з'ясували, що організатори схеми в грудні 2012 отримали згоду бенефіціарів UMH – Бориса Ложкіна, Петра Порошенка і Григорія Шверка на організацію даної схеми, а оформлення документів забезпечив Олексій Філатов. У процесі розслідування стало відомо, що відмивання коштів відбувалося з 2013 по 2017 рік.

«Протягом 2013 року оточення Януковича через спеціально створену компанію TriLado Enterprise перевело $246 млн компанії Integrity International Limited, якій належало 80,7% акцій UMH. Крім того, за допомогою ТОВ «Ветек Медіа Інвест» оточення Януковича з державного «Укрексімбанку» за підробленими документами отримало $160 млн під заставу активів UMH, $130 млн з яких посту пили на рахунку Ложкіна і його партнерів, а решта $30 млн – на рахунки компаній Курченко. Останній платіж під виглядом завершення купівлі-продажу UMH був здійснений в 2017 році», – повідомили в ГПУ.

У документах прокуратури також сказано, що Ложкін вже на посаді глави АП продовжував допомагати Курченку. Зокрема, він допоміг зняти арешт на корпоративні права UMH, який був накладений після втечі команди Януковича в Росію. Таким чином, державний Укрексімбанк не зміг провести відчуження активів UMH в рамках погашення кредиту, який був виданий компанії.

«В ході слідства з'ясувалося, що за цю послугу Ложкін отримав від Курченко корпоративні права на ТОВ« Катапульта », яка, між тим, є власником компанії« Наше радіо»», – сказано в матеріалах прокуратури.

Слідчі також вважають, що крім легалізації коштів, учасники також планували використовувати підконтрольні ЗМІ для формування громадської думки напередодні і під час проведення виборів в 2014 році. Таким чином, слідчі Генпрокуратури вислали за адресами проживання Ложкіна і Філатова підозри в сприянні, в тому числі, шляхом зловживання службовим становищем, учасникам злочинної організації Віктора Януковича і її структурного підрозділу під керівництвом Сергія Курченко, а також в здійсненні інших дій «щодо створення умов, які сприяють їх злочинній діяльності, тобто в скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.256 КК України ».

За цих же обставин Ложкіна і Філатова «підозрюють у легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом при здійсненні операцій з придбання та оплату майна і майнових прав групи компаній «Український медіа холдинг» на загальну суму $440,2 млн, здійснених повторно, злочинної групою, в особливо великих розмірах, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч.3. ст.209 КК України», – сказано в тексті підозри.

Раніше Mind писав, що генпрокурор Луценко надав результати розслідування по справі Курченка.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті