Норвегія відмовляється від мільярдів барелів нафти через екологію

Норвегія відмовляється від мільярдів барелів нафти через екологію

Найбільший нафтовидобувач у Західній Європі «розлюбив» нафту

Норвегія відмовляється від мільярдів барелів нафти через екологію
Лофотени, Норвегія
Фото pixabay.com

У Норвегії опозиційна Лейбористська партія, на превелике розчарування нафтового лобі, вирішила відкликати свою підтримку щодо ініціативи пошуку нафти на шельфі Лофотенських островів в Арктиці. Тепер в парламенті є солідна більшість, яка не допустить буріння на найбільшому шельфовому родовищі, пише Bloomberg.

Зміна позицій найбільшої партії Норвегії є значним ударом по підтримці нафтової промисловості і може свідчити про те, що скандинавська країна наближається до кінця епохи, яка зробила її однією з найбагатших у світі.

На нафту і газ припадає більше половини усього норвезького експорту – економіка країни зав’язана на видобуванні викопного палива, і зважаючи на те, що ці ресурси вичерпуються, більш далекоглядні політики вважають, що настав час розірвати цю залежність.

Нафтові компанії на чолі з державною Equinor ASA заявили, що отримання доступу до Лофотенских островів є ключовим фактором, якщо країна хоче зберегти виробництво, оскільки ресурси виснажуються. За оцінками, в родовищах на архіпелазі може міститися від 1 до 3 мільярдів барелів нафти, що називали природним дивом. Якщо припустити, що нафта коштує $70 за барель, то це більше $90 млрд.

«Вся галузь здивована і розчарована», – каже Карл Ейрік Шьотт-Педерсен, глава Норвезької нафтогазової асоціації.

Проте рішення лейбористів не стало несподіванкою. Серед норвежців давно точаться дискусії щодо експорту нафти як джерела багатства – на тлі зростаючої стурбованості з приводу змін клімату.

Сьогодні багато керівників нафтових компаній відмовилися від отримання доступу до Лофотенів, керуючись міркуваннями екології. Наступна битва, швидше за все, буде пов'язана з питанням про те, чи слід продовжувати буріння в Баренцевому морі.

Раніше Норвегія оголосила про продаж нафтогазових активів, оскільки вважає їх не перспективними.

Лідер лейбористів Йонас Гар Сторе зазначає, що їх партія продовжить підтримувати нафтову галузь і існуючу податкову систему. Однак він при цьому поставив нафтовим компаніям Норвегії вимогу: щоб вони взяли на себе зобов'язання встановити крайній термін для доведення викидів СО2 до нуля.

Лофотени – група островів у норвезькій Арктиці. Площа архіпелагу становить 1227 кв.км, а населення – 24 тисячі чоловік. Тут, як і у всій Норвегії, розвинене рибальство. На архіпелаг за рік приїжджає близько мільйона туристів. Місцеві жителі вважають рибальство і туризм чудовою альтернативою нафтовидобутку.

Нагадаємо, Великобританія готується до повної відмови від викопного палива.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті