Рада ЄС прийняла нову газову директиву з перспективою залучення «Північного потоку – 2»

Рада ЄС прийняла нову газову директиву з перспективою залучення «Північного потоку – 2»

Документ схвалили на засіданні в Люксембурзі без обговорення за підтримки 27 країн ЄС із 28

Рада ЄС прийняла нову газову директиву з перспективою залучення «Північного потоку – 2»
Фото: УНІАН

Рада ЄС затвердила європейську газову директиву з урахуванням внесених поправок, яка в перспективі охоплює Nord Stream 2  («Північний потік – 2»). Про це пише Інтерфакс-Україна з посиланням на результати голосування в раді ЄС із сільського господарства та рибальства.

Тепер схвалений Європарламентом законопроект може затверджувати будь-яка з рад міністрів Євросоюзу.

Схвалення документа на засіданні в Люксембурзі відбулося без обговорення за підтримки 27 з 28 країн ЄС. Представник Болгарії на голосуванні утримався.

Додамо, що Європарламент проголосував 4 квітня за оновлену директиву, що поширює правила газового ринку ЄС на трубопроводи, прокладені з країн, що не входять до ЕС, зокрема «Північний потік – 2», який має пройти з Росії до Німеччини.

«Це кінець ери монополії на європейському газовому ринку – монополії, яка або загрожує підвищеними цінами, або просто перекриттям крана», – сказав голова комітету ЄП із питань промисловості, досліджень та енергетики Єжи Бузек.

Оновлена директива передбачає, що частини трубопроводів, які йдуть із третіх країн, прокладені територією ЄС, включно з територіальними водами, матимуть відповідати вимогам до внутрішніх трубопроводів ЄС.

Серед головних вимог – поділ компаній – постачальників газу і підприємств, що транспортують його, доступ до труби інших операторів, прозоре регулювання тарифів за прокачування.

Це означає, що компанія – оператор «Північного потоку – 2» має бути незалежною від «Газпрому», а 50% її пропускної потужності мають резервувати для альтернативних постачальників.

Винятки можливі тільки зі схвалення Єврокомісії.

Нагадаємо: у ЄС природний газ переважно використовують для опалення будинків і вироблення електроенергії. Ним забезпечують четверту частину загального енергоспоживання. Багато країн ЄС залежать від імпорту газу. Понад 70% його імпортується, й очікується подальше зростання імпорту, повідомлялося в матеріалах Європарламенту.

За даними за ІІІ квартал 2018 року, головним постачальником газу до ЄС була Росія (47%), за нею – Норвегія (34%), Алжир і Лівія (разом 8,6%). Основний маршрут постачань російського газу проходив через Україну – майже половина всього обсягу, на трубопровід з Ямалу через Білорусь припадало майже 20%), на «Північний потік – 1»  – 30%. 89% газу імпортують до ЄС трубами, решту – суднами у вигляді ЗПГ.

Після голосування в раді ЄС закон із новими поправками має бути опубліковано в офіційному журналі Євросоюзу. Через 20 днів після публікації в журналі поправки набудуть чинності. Потім у країн ЄС буде дев'ять місяців, щоб адаптувати свої відповідні національні законодавства до нового європейського закону.

Раніше Mind писав, що «Газпром» проклав 40% «Північного потоку – 2».

Читайте також матеріал – «Битки, яблука, труба: чим корисний польський досвід «спілкування» з російським газом».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті