Рада ЄС прийняла нову газову директиву з перспективою залучення «Північного потоку – 2»
Документ схвалили на засіданні в Люксембурзі без обговорення за підтримки 27 країн ЄС із 28

Рада ЄС затвердила європейську газову директиву з урахуванням внесених поправок, яка в перспективі охоплює Nord Stream 2 («Північний потік – 2»). Про це пише Інтерфакс-Україна з посиланням на результати голосування в раді ЄС із сільського господарства та рибальства.
Тепер схвалений Європарламентом законопроект може затверджувати будь-яка з рад міністрів Євросоюзу.
Схвалення документа на засіданні в Люксембурзі відбулося без обговорення за підтримки 27 з 28 країн ЄС. Представник Болгарії на голосуванні утримався.
Додамо, що Європарламент проголосував 4 квітня за оновлену директиву, що поширює правила газового ринку ЄС на трубопроводи, прокладені з країн, що не входять до ЕС, зокрема «Північний потік – 2», який має пройти з Росії до Німеччини.
«Це кінець ери монополії на європейському газовому ринку – монополії, яка або загрожує підвищеними цінами, або просто перекриттям крана», – сказав голова комітету ЄП із питань промисловості, досліджень та енергетики Єжи Бузек.
Оновлена директива передбачає, що частини трубопроводів, які йдуть із третіх країн, прокладені територією ЄС, включно з територіальними водами, матимуть відповідати вимогам до внутрішніх трубопроводів ЄС.
Серед головних вимог – поділ компаній – постачальників газу і підприємств, що транспортують його, доступ до труби інших операторів, прозоре регулювання тарифів за прокачування.
Це означає, що компанія – оператор «Північного потоку – 2» має бути незалежною від «Газпрому», а 50% її пропускної потужності мають резервувати для альтернативних постачальників.
Винятки можливі тільки зі схвалення Єврокомісії.
Нагадаємо: у ЄС природний газ переважно використовують для опалення будинків і вироблення електроенергії. Ним забезпечують четверту частину загального енергоспоживання. Багато країн ЄС залежать від імпорту газу. Понад 70% його імпортується, й очікується подальше зростання імпорту, повідомлялося в матеріалах Європарламенту.
За даними за ІІІ квартал 2018 року, головним постачальником газу до ЄС була Росія (47%), за нею – Норвегія (34%), Алжир і Лівія (разом 8,6%). Основний маршрут постачань російського газу проходив через Україну – майже половина всього обсягу, на трубопровід з Ямалу через Білорусь припадало майже 20%), на «Північний потік – 1» – 30%. 89% газу імпортують до ЄС трубами, решту – суднами у вигляді ЗПГ.
Після голосування в раді ЄС закон із новими поправками має бути опубліковано в офіційному журналі Євросоюзу. Через 20 днів після публікації в журналі поправки набудуть чинності. Потім у країн ЄС буде дев'ять місяців, щоб адаптувати свої відповідні національні законодавства до нового європейського закону.
Раніше Mind писав, що «Газпром» проклав 40% «Північного потоку – 2».
Читайте також матеріал – «Битки, яблука, труба: чим корисний польський досвід «спілкування» з російським газом».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].