В світі стали більше витрачати на зброю – SIPRI
США, Китай, Саудівська Аравія, Індія і Франція витрачають більше коштів на закупівлю зброї, ніж всі інші країни світу разом узяті

В 2018 році в світі на зброю було витрачено $1,8 трлн, що на 2,6% більше, ніж роком раніше. Про це повідомляє Стокгольмський інститут дослідження проблем світу (SIPRI) у своїй новій доповіді, передає DW.
Це максимальна сума з 1988 року, коли SIPRI почав вести облік оборонних витрат. Топ-15 країн витратили $ 1,47 трлн, що становить 81% світових військових витрат.
Зростання військових витрат США найбільш вражає. США витрачають на озброєння більше всіх країн в світі – в 2018 році їх військові витрати склали майже стільки ж, скільки витратили разом держави, що зайняли в рейтингу місця з другого по восьме.
«Зростання в нинішньому році на 4,6% – це перше зростання за сім років, – розповів керівник проекту SIPRI Нан Тянь. – США здійснюють всеосяжну програму модернізації своєї армії і вже приступили до її реалізації. У найближчі 20 років, за нашими оцінками, США витратять $1,8 трлн як на звичайну, так і на ядерну зброю».
Згідно зі звітом SIPRI, першу п'ятірку за витратами на озброєння в 2018 році займають США, Китай, Саудівська Аравія, Індія та Франція. Росія займає шосте місце. Однак, за словами Тянь, це не пов'язано з тим, що Росія в 2018 році скоротила свої військові витрати. Справа в тому, що цифри в звіті SIPRI наводяться в американських доларах.
«Те, що російські військові витрати впали на 3,5%, пов'язане виключно з інфляцією. В рублях в 2018 році було витрачено стільки ж, скільки і роком раніше», – пояснив він.
Російські військові витрати викликають занепокоєння в сусідніх країнах Європи, говориться в доповіді SIPRI. Конфлікт між Росією і Україною сприяє напруженості ситуації і збільшення військових витрат. Україна витратила на озброєння в минулому році $4,8 млрд, що на 21% більше, ніж роком раніше. Такі країни, як Болгарія, Латвія, Литва, Румунія і Польща в 2018 році також значно збільшили свої військові витрати, щоб протистояти відчутною загрозу з боку небезпечного сусіда.
Західна Європа представлена в десятці країн з найбільшими військовими витратами в світі Францією, Великобританією і Німеччиною. Німеччина також збільшила витрати в 2018 році, а федеральний уряд має намір до 2025 року довести їх до 1,5% валового внутрішнього продукту (ВВП). Сьогодні частка становить 1,2%, в той час як США – партнер ФРН по НАТО – вимагає збільшення військових витрат до 2% ВВП.
КНР займає безперечне друге місце в світовому рейтингу витрат на озброєння. У 2018 року Пекін витратив $250 млрд на озброєння і модернізацію своєї армії – за останні десять років військовий бюджет виріс на 83%. За словами експерта SIPRI, «Китай не хоче, щоб США занадто сильно наближалися до регіону і сусідніх країн. Між найбільшими гравцями існує велика напруженість». З іншого боку, безумовно, і модернізація збройних сил США відіграє роль – як для Китаю, так і для Росії.
«Я б не назвав це гонкою озброєнь, але ці країни витрачають більше грошей і модернізують армію, переходячи на нове і більш потужне озброєння. Це зброя є часто дуже дорогою», – вказує експерт.
У новому арсеналі все частіше зустрічаються автономні системи озброєнь, кіберзброя і біологічна зброя. Нещодавно SIPRI попередив про стрімкий розвиток нових технологій виробництва біологічної зброї на конференції, що проходила в МЗС Німеччини в Берліні.
Незважаючи на падіння цін на нафту і скорочення витрат на озброєння на 6,5%, Саудівська Аравія в минулому році посіла третє місце в поточному рейтингу SIPRI. Держава витрачає на озброєння $67,6 млрд , будучи, за оцінками експертів, найбільшим імпортером зброї у світі та бажаним гостем в офісах міжнародних компаній – виробників зброї.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].