В світі стали більше витрачати на зброю – SIPRI

В світі стали більше витрачати на зброю – SIPRI

США, Китай, Саудівська Аравія, Індія і Франція витрачають більше коштів на закупівлю зброї, ніж всі інші країни світу разом узяті

В світі стали більше витрачати на зброю – SIPRI
фото Wikipedia

В 2018 році в світі на зброю було витрачено $1,8 трлн, що на 2,6% більше, ніж роком раніше. Про це повідомляє Стокгольмський інститут дослідження проблем світу (SIPRI) у своїй новій доповіді, передає DW.

Це максимальна сума з 1988 року, коли SIPRI почав вести облік оборонних витрат. Топ-15 країн витратили $ 1,47 трлн, що становить 81% світових військових витрат.

Зростання військових витрат США найбільш вражає. США витрачають на озброєння більше всіх країн в світі – в 2018 році їх військові витрати склали майже стільки ж, скільки витратили разом держави, що зайняли в рейтингу місця з другого по восьме.

«Зростання в нинішньому році на 4,6% – це перше зростання за сім років, – розповів керівник проекту SIPRI Нан Тянь. – США здійснюють всеосяжну програму модернізації своєї армії і вже приступили до її реалізації. У найближчі 20 років, за нашими оцінками, США витратять $1,8 трлн як на звичайну, так і на ядерну зброю».

Згідно зі звітом SIPRI, першу п'ятірку за витратами на озброєння в 2018 році займають США, Китай, Саудівська Аравія, Індія та Франція. Росія займає шосте місце. Однак, за словами Тянь, це не пов'язано з тим, що Росія в 2018 році скоротила свої військові витрати. Справа в тому, що цифри в звіті SIPRI наводяться в американських доларах.

«Те, що російські військові витрати впали на 3,5%, пов'язане виключно з інфляцією. В рублях в 2018 році було витрачено стільки ж, скільки і роком раніше», – пояснив він.

Російські військові витрати викликають занепокоєння в сусідніх країнах Європи, говориться в доповіді SIPRI. Конфлікт між Росією і Україною сприяє напруженості ситуації і збільшення військових витрат. Україна витратила на озброєння в минулому році $4,8 млрд, що на 21% більше, ніж роком раніше. Такі країни, як Болгарія, Латвія, Литва, Румунія і Польща в 2018 році також значно збільшили свої військові витрати, щоб протистояти відчутною загрозу з боку небезпечного сусіда.

Західна Європа представлена ​​в десятці країн з найбільшими військовими витратами в світі Францією, Великобританією і Німеччиною. Німеччина також збільшила витрати в 2018 році, а федеральний уряд має намір до 2025 року довести їх до 1,5% валового внутрішнього продукту (ВВП). Сьогодні частка становить 1,2%, в той час як США – партнер ФРН по НАТО – вимагає збільшення військових витрат до 2% ВВП.

КНР займає безперечне друге місце в світовому рейтингу витрат на озброєння. У 2018 року Пекін витратив $250 млрд на озброєння і модернізацію своєї армії – за останні десять років військовий бюджет виріс на 83%. За словами експерта SIPRI, «Китай не хоче, щоб США занадто сильно наближалися до регіону і сусідніх країн. Між найбільшими гравцями існує велика напруженість». З іншого боку, безумовно, і модернізація збройних сил США відіграє роль – як для Китаю, так і для Росії.

«Я б не назвав це гонкою озброєнь, але ці країни витрачають більше грошей і модернізують армію, переходячи на нове і більш потужне озброєння. Це зброя є часто дуже дорогою», – вказує експерт.

 У новому арсеналі все частіше зустрічаються автономні системи озброєнь, кіберзброя і біологічна зброя. Нещодавно SIPRI попередив про стрімкий розвиток нових технологій виробництва біологічної зброї на конференції, що проходила в МЗС Німеччини в Берліні.

Незважаючи на падіння цін на нафту і скорочення витрат на озброєння на 6,5%, Саудівська Аравія в минулому році посіла третє місце в поточному рейтингу SIPRI. Держава витрачає на озброєння $67,6 млрд , будучи, за оцінками експертів, найбільшим імпортером зброї у світі та бажаним гостем в офісах міжнародних компаній – виробників зброї.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло