НБУ розпочав стрес-тестування 29 банків
Регулятор прогнозує зменшення кількості банків, що потребуватимуть вливання капіталу за базовим та негативним сценарієм

Національний банк розпочав стрес-тестування 29 банків, а також проведення другого етапу оцінювання стійкості банків – опрацювання результатів аналізу якості активів банків (AQR), підтверджених зовнішнім аудитом.
Про це йдеться у повідомленні на сайті НБУ.
«За попередніми оцінками, кількість банків, які потребуватимуть вливання капіталу за базовим та негативним сценарієм стрес-тесту, зменшиться, якщо порівняти з попереднім роком», – наголосили у центробанку.
У Нацбанку нагадали, що стрес-тестування у поточному році пройдуть державні ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Укргазбанк.
Крім того, НБУ перевірить на стресостійкість комерційні Альфа-Банк та УкрсоцБанк, результати стрес-тестування якого будуть враховуватись зважаючи на динаміку його приєднання до Альфа-Банку.
Також перевірять Райффайзен Банк Аваль, ПУМБ, УкрСибБанк, ОТП Банк, Креді Агріколь Банк, АБ «Південний», ТасКомБанк, КредоБанк, СберБанк, Прокредит Банк, МегаБанк, Банк Кредит Дніпро, Універсал Банк, А-Банк, ПромінвестБанк, Ідея Банк, Банк «Восток», МТБ Банк, Банк інвестицій та заощаджень, Індустріал Банк, Банк «Глобус», Міжнародний інвестиційний Банк, Банк «Форвард»
Як зазначають у НБУ, до кінця 2019 року банкам необхідно сформувати буфер консервації капіталу в розмірі 0,625%. Він стане обов’язковим для кожного банку з початку 2020 року, коли розпочнеться перший етап запровадження буфера консервації капіталу. Надалі розмір буфера щороку поетапно збільшуватиметься, поки не досягне 2,5% від 01 січня 2023 року.
«Формування відповідного буфера забезпечить створення банками запасу капіталу понад мінімальні вимоги. У майбутньому це дасть можливість поглинати можливі втрати, що можуть виникати в умовах загального економічного спаду, без порушень нормативу достатності капіталу», – пояснили у НБУ.
Упродовж другого кварталу буде також змінено методику визначення системно важливих банків та оприлюднено оновлений перелік таких фінустанов. У майбутньому НБУ вимагатиме від них формувати буфер системної важливості, про умови запровадження якого завчасно попередить банки.
Нагадаємо: із 24 банків, що пройшли стрес-тестування у 2018 році, потребу в капіталі мали 13 установ на загальну суму 42,1 млрд грн. Без урахування «ВТБ Банку», який було визнано неплатоспроможним, потреба становила 34,7 млрд грн. З урахуванням заходів, здійснених банками та верифікованих Національним банком, на кінець 2018 року потреба знизилась до 19,7 млрд грн.
Як писав Mind, НБУ з 2020 року планує запровадити коефіцієнт левериджу банку (leverage ratio), вимоги до якого діятимуть разом з мінімальними вимогами до капіталу, який дозволяє обмежувати зростання активних операцій банків за рахунок залучених коштів.
Так, регулятор активує три буфери капіталу – консервації, контрциклічний та системної важливості, які було запроваджено ще в 2015 році для підвищення стійкості фінансової системи та окремих установ.
Мета буферів капіталу – створити «подушку» безпеки, що поглинатиме збитки, отримані через реалізацію ризиків фінансового сектору. Запровадження буферів капіталу означає підвищення вимог до основного капіталу 1-го рівня.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].