АМКУ відмовив «Енергоатому» у розслідуванні формули «Роттердам+»
«Енергоатом» вказав Антимонопольному комітету на антиконкурентні дії НКРЕКП

Антимонопольний комітет України (АМКУ) відмовив державній компанії «Енергоатом» у початку розгляду справи щодо можливого порушення конкурентного законодавства у діях НКРЕКП стосовно прийняття постанови від 16 березня 2016 року №289 «Про затвердження Порядку формування прогнозованої оптової ринкової ціни електричної енергії». Про це повідомляє «Наші гроші» з посиланням на копію листа «Енергоатома» до АМКУ.
«Енергоатом» вказав Антимонопольному комітету на антиконкурентні дії НКРЕКП у вигляді надання окремим суб’єктам господарювання переваг, які ставлять їх у привілейоване становище стосовно конкурентів.
Частка «Енергоатому» на ринку генерації електроенергії зросла з 53 до 54% за час дії постанови з березня 2016 року по квітень 2019 року. Тариф атомників виріс лише з 47 до 57 копійок за кіловат-годину, тобто менше ніж на чверть. За той же період частка теплової генерації зменшилась з 32 до 30%, але тариф виріс з 88 до 177 копійок за Квт/год, тобто у два рази.
Приріст тарифу теплогенерації при падінні її частки виявився більш ніж у десять разів більшим від приросту «атомного» тарифу. АМКУ зробив висновок, що за цей час на ринку не відбулось перерозподілу часток між учасниками ринку генерації.
АМКУ відмітив, що у постанові №289 індикативну ціну вугілля визначають на підставі середньої ринкової ціни у портах Амстердам-Роттердам-Антеверпен за 12 місяців. Методика, затверджена постановою №990, говорить, що ціна на урановмісну сировину визначається з довгострокових та короткострокових котирувань.
АМКУ зробив висновок, що у вказаних постановах є однаковими підходи та принципи до формування розміру паливної складової у тарифі на електроенергію, що виробляється виробниками, що працюють за ціновими заявками.
Відтак незважаючи на різне зростання тарифів для різних виробників електроенергії АМКУ зробив висновок про відсутність негативного впливу постанови №289 на економічну конкуренцію, і на цій підставі відмовив «Енергоатому» у розгляді справи.
Голова АМКУ Юрій Терентьєв у 2016 році особисто погодив проект рішення АМКУ №289, яким було впроваджено так звану формулу «Роттердам+». Вона враховує у тарифі теплогенерації вартість та доставку вугілля з Роттердаму. Насправді ж майже все вугілля доставляється до ТЕС з Донбасу та Росії, тобто на значно менші відстані. Відтак «плюс» у формулі є чистим прибутком теплоенергетиків. Понад 80% теплової генерації в Україні належить групі Ахметова.
Раніше повідомлялося, що Нацкомфінпослуг вимагає в суді обмежити дії НАБУ в справі «Роттердам+». Якщо суд обмежить строк розслідування НАБУ, то справу можуть закрити.
Нагадаємо: НКРЕКП пропонує визначити «Енергоатом» постачальником електроенергії для населення. Компенсувати збитки від продажу електроенергії для населення хочуть за рахунок «Енергоатому», а не ДТЕК Ахметова.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].