Захворіло у світі
5,375,648
Померло у світі
343,721
Вилікувалось у світі
2,149,412
Захворіло в Україні
20,986
Померло в Україні
617
Вилікувалось в Україні
7,108
Оприлюднені імена довірених осіб Коломойського й переписані на них активи

Оприлюднені імена довірених осіб Коломойського й переписані на них активи

Центр протидії корупції опублікував першу частину розслідування про людей, які керують офшорними активами олігарха

Оприлюднені імена довірених осіб Коломойського й переписані на них активи
Ігор Коломойський
Фото: УНІАН

Активи українського олігарха Ігоря Коломойського, які входять в умовну групу «Приват», частково заарештовані. Це ті активи, які безпосередньо записані на мільярдера або задіяні у схемах виведення грошей із Приватбанку. Інші ж свої активи Коломойський вивів у офшори або записав на довірених осіб – trusted persons. Їхні імена та керовані ними активи олігарха оприлюднила Українська правда з посиланням на першу частину розслідування Центру протидії корупції.

Згідно з ним, всі ці компанії мають спільних менеджерів, юристів, адреси та підконтрольні саме Коломойському. Примітно, що ці ж самі менеджери управляють не тільки металом та рудою, а ще декількома групами компаній, які також фігурують у справі щодо виведення грошей із Приватбанку.

Trusted person № 1: Панікос Сімі

Кіпріот Панікос Сімі – керуючий партнер кіпрської юридичної фірми Symeou & Konnaris LLC.

Цікаво, що олігарх-утікач Сергій Курченко і екс-глава НБУ Сергій Арбузов зверталися за послугами до Панікоса Сімі – він керував їхньою кіпрською фірмою Sabulong trading ltd.

Це одна з компаній, у якій Генпрокуратура у 2017 році конфіскувала $1,3 млрд, вкрадених оточенням колишнього президента України Віктора Януковича.

Серед активів Коломойського, якими керує кіпріот Сімі, – медіа, сталеливарні заводи, підприємства з виробництва шин і морські термінали.

Trusted person № 2: Корф Мордехай

Корф Мордехай – американський бізнес-партнер Коломойського, який є керівником багатьох його сталеливарних і марганцевих підприємств у США. Зокрема, саме Корф був не тільки президентом заводу, він також був співвласником компанії Optima Acquisitions LLC, яка кредитувала завод Warren Steel.

Коломойського й раніше пов'язували з групою компаній Optima, але підтвердило цю гіпотезу тільки розслідування справи про банкрутство компанії Optima Specialty Steel, Inc. Згідно з даними справи, Корфу Мордехаю, Ігорю Коломойському та Геннадію Боголюбову у 2017 році належало по 33% Optima Acquisitions LLC.

Шини Коломойського

В Україні прізвище Панікос Сімі фігурує не тільки в структурі компаній Курченко та дніпровського телеканалу Коломойського. Через компанію MANITA INVESTMENTS LIMITED кіпріот є співвласником Українського заводу великогабаритних шин.

Бенефіціарний контролер заводу шин – Ганна Єсипова з Дніпра, а власник 100% акцій – кіпрська компанія MANITA INVESTMENTS LIMITED, власником якої є інша кіпрська фірма SYKON SECRETARIAL LIMITED. 50% останньої належить знову ж таки кіпріоту Панікосу Сімі.

Український і румунський заводи працюють під одним брендом і мають один сайт на двох.

У виписці з держреєстру Румунії вказана адреса сайту компанії EURO TYRES MANUFACTURING SRL – www.eurotire.net. На цьому ж сайті можна знайти і адресу українського філіалу – Український завод великогабаритних шин. В українському реєстрі нерухомого майна зазначено, що компанія володіє і приміщеннями заводу, розташованого за цією адресою.

Тому, згідно з даними сайту, завод є частиною великої міжнародної компанії з виробництва великогабаритних шин для гірничодобувної техніки Eurotire.

Коломойського з міжнародною корпорацією Eurotire пов'язує не тільки його довірений кіпріот Панікос Сімі. Є й інші зв'язки – партнер олігарха Уріел Лейбер.

Trusted person №3: Лейбер Уріел Цві

Уріел Цві Лейбер – американець, який з 1990-х активно розвивав бізнес в Україні. Особливо Лейбера цікавила нафта: протягом 1997–1999 років він заснував дві паливні компанії ТОВ «Мавекс» і ТОВ «Петролеум-Інвест».

А вже у 2010 році Лейбер став членом наглядової ради «Укрнафти». Цю посаду він займає і зараз, ​​станом на 11.03.2019 року. Також Лейбер – директор американської компанії OPTIMA INTERNATIONAL OF MIAMI, INC. За даними агентства Bloomberg, ця фірма займається виробництвом шин і є дочірнім підприємством ПриватБанку.

Саме Лейбер є директором групи компаній Eurotire.

Додамо, що з Коломойським група компаній Eurotire пов'язана не тільки двома довіреними особами. І українські, і офшорні компанії Eurotire фігурують у справах щодо виведення грошей з ПриватБанку.

В іншій схемі з виведення грошей з ПриватБанку фігурує й офшорна компанія EUROTYRE S.A. з Британських Віргінських островів, якій належить 99% заводу в Румунії.

Силикомарганець Коломойського

Партнери Коломойського Корф і Лейбер керують і феросплавним бізнесом Коломойського в США та Грузії.

2015 року український олігарх Віктор Пінчук судився з Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим у Високому суді Лондона.

Кіпріот, «Приват» і морські термінали

Панікос Сімі й Уріел Лейбер мають відношення не тільки до заводів і медіа, а й до українських морських терміналів.

За кілька днів до другого туру президентських виборів Ігор Коломойський в інтерв'ю «ЕП» згадав морський термінал Бориваж. Олігарх розповів, що саме цей актив зацікавив екс-главу НБУ Валерію Гонтареву.

Мовляв, глава Нацбанку хотіла викупити термінал за 100 млн грн і перепродати за 250 млн грн. Саме тому, за версією олігарха, вона без формальних причин провела націоналізацію ПриватБанку, чим порушила його права.

Інформація про порушення прав Коломойського спростовує розслідування американського детективного агентства Kroll, але тут цікава сама згадка про термінал, який формально ніколи не належав і не належить олігархові.

Компанія «Бориваж» фігурує в кримінальному провадженні Нацполіціі щодо переоформлення рухомого й нерухомого майна трьох морських терміналів за заниженою вартістю на три інші підконтрольні підприємства.

Засновниками Дар Торгу є вже відомі кіпріоти Панікос Сімі і його партнер – Крістакис Коннаріс.

А переоформляли майно всіх трьох терміналів загальною вартістю 683 млн грн, за даними слідства, 73-річний керівник і бухгалтер «Оптима Трейд» Анатолій Терещенко і тодішній засновник ПАТ «Чорноморський паливний термінал» Володимир Кігітов.

Анатолій Терещенко був офіційно працевлаштований у компанії «Мавекс». Співвласником цієї фірми до 2007 року був  Уріел Цві Лейбер – громадянин США, бізнес-партнер Ігоря Коломойського.

З 2010 року Лейбер обіймає посаду члена наглядової ради «Укрнафти», підприємства, 50% якого належать державі, а решта 50% виведені в офшори й підконтрольні Коломойському.

І звичайно, компанії з цієї групи, які формально не належать Коломойському, отримували сотні мільйонів кредитів у ПриватБанку, коли він належав олігарху. Так, ТОВ «Бориваж» отримало понад $120 млн. За даними слідства, гроші кредитору не повернуті, а майно вже переписали на іншу фірму.

Кредит отримав і «Агротермінал Логістик». Ця компанія вже виплатила НБУ 996 млн грн. Але це лише третина боргу від 3,6 млрд грн за кредитним договором № 120.

Сам Коломойський своє бажання записувати всі активи на довірених осіб або офшори останнім часом пояснює страхом. Мовляв, боїться розкривати структуру власності компаній, тому що тоді їх може привласнити президент Петро Порошенко. Але реєструвати бізнес в офшорах олігарх почав задовго до президентства Порошенко, ще з 2000 року, у період великої приватизації.

Читайте матеріал «Без компромісів»: основні тези з інтерв'ю Коломойського».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті