НАТО допоможе Україні позбутись радіоактивного могильника на Кіровоградщині

НАТО допоможе Україні позбутись радіоактивного могильника на Кіровоградщині

Проєкт буде реалізований упродовж 18 місяців, його вартість становить 1,5 млн євро

НАТО допоможе Україні позбутись радіоактивного могильника на Кіровоградщині
фото www.facebook.com/NATOinUkraine

НАТО допоможе Україні знешкодити могильник радіоактивних відходів у селі Цибулеве на Кіровоградщині. Контракт на здійснення проекту підписали генеральний менеджер Агенції НАТО з підтримки та постачання Пітер Домен та очільник української інжинірингової компанії NT-Engineering Віталій Дем’янюк. Про це повідомляє «Голос Америки».

Могильник на військовому об’єкті «Цибулеве» належить до «історичних». Радіоактивні відходи, що там зберігаються, були утворені ще в процесі діяльності Радянської Армії на території України.

Як пояснюють інженери, це, по суті, «брудна бомба». І хоч вона знаходиться на території під охороною (військовій базі Міністерства оборони), проте несе в собі загрозу незаконного розповсюдження радіоактивних матеріалів та ризики для довкілля.

Згідно з проектом, на об’єкті проведуть радіаційне обстеження, відтак іонізуючі джерела випромінювання вилучать і відвезуть на місце постійного безпечного захоронення. Після цього територію рекультивують та відновлять.

«Це буде чистий ліс», – сказав виданню очільник NT-Engineering.

За його словами, такий же проект його компанія у співпраці з Трастовим Фондом НАТО уже успішно виконала на військовому об’єкті в смт Вакуленчук на Житомирщині. Тоді, вперше в історії України, сховище радіоактивних відходів було переведене в стан «грінфілду» – зеленої галявини.

Що ж до ліквідації могильника в Цибулево, то проект буде реалізований упродовж 18 місяців, його вартість становить 1,5 млн євро. Основними донорами проекту виступили Німеччина і Норвегія.

 «Важливо, що з допомогою цього проекту ми робимо внесок у кращу екологію України. А з другого боку, це буде внесок у кращі стосунки між Україною і НАТО» , – сказав Домен.

Як він підкреслив, проект із захоронення радіоактивних відходів в Україні – один із пріоритетів у рамках практичної співпраці між Україною і НАТО.

Наступним у черзі на знешкодження називають «історичний» радіоактивний могильник у селищі Делятин на Івано-Франківщині.

Збройні Сили колишнього СРСР залишили в різних регіонах України сховища радіоактивних відходів. Допомоги з ліквідацією цих могильників Україна запросила у НАТО. Перший пілотний проект був успішно здійснений протягом 2016-2017 років.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло