«Фармак» зменшив експорт в РФ на 7%, однак збільшив імпорт на 12% – Філя Жебровська

«Фармак» зменшив експорт в РФ на 7%, однак збільшив імпорт на 12% – Філя Жебровська

Голова наглядової ради «Фармак» про фінансові результати компанії, торгівельне співробітництво з РФ та плани про вихід на американський ринок

«Фармак» зменшив експорт в РФ на 7%, однак збільшив імпорт на 12% – Філя Жебровська
Фото: УНІАН

Філя Жебровська, власниця найбільшого вітчизняного виробника медпрепаратів, компанії «Фармак», а зараз Жебровська – глава наглядової ради «Фармака».

В інтерв'ю НВ, Жебровська розповіла про фінансові результати компанії, торгівельне співробітництво з РФ та плани про вихід на американський ринок. Mind занотував найцікавіше.

Про фінрезультат та співробітництво з РФ

Фармак на роздрібному ринку має частку 6,1%, а серед українських фармвиробників – 18,6%. Також підприємство виконало план по прибутку, він виріс на 25%, а продажі – на 20%. Якщо говорити про експорт, то він не впав, але і не виріс. Експорт в Росію з України в цілому зменшився на 7%. А імпорт, навпаки, збільшився на 12%. Це показники не по фармпродукції, а в цілому.

Так, Росія – агресор, я в цьому впевнена. Але де здоровий глузд: якщо ми купуємо у агресора, то чому ми не можемо йому продавати? Ми купуємо у них, розвиваємо їх економіку, а самі скорочуємо експорт. Ми наростили експорт і в країни СНД трохи, і в Європу. Але ті $10 млн, які ми втратили (через ембарго), не так швидко компенсуються. Ми не впали в цілому по експорту, але в Росію продали менше, ніж в минулому році на 35%.

Про Узбекистан

Ми продовжуємо роботу над перерозподілом експорту, дивимося на Узбекистан, Молдову та інші країни.

Узбеки люблять наші ліки, ми займаємо третю позицію на фармацевтичному ринку цієї країни. Щорічно ми туди експортуємо продукції на $20 млн. В Узбекистані ми локалізуємо деякі госпітальні препарати. Справа в тому, що в цій країні, як і в ряді інших держав СНД, якщо ти локальний виробник, ти отримуєш преференції на тендерах. Це форма підтримки вітчизняного бізнесу. Ми розраховуємо на такі преференції. Але це не означає, що ми побудуємо там лінію або виробництво. Це буде якийсь партнерство. Ми збираємося протягом п'яти років інвестувати туди $10 млн для того, щоб можна було локалізувати препарати.

Про плани

Плануємо бути більш активними в Європі. У нас є програма, згідно з якою 40% продукції Фармака ми повинні експортувати, щоб відчувати себе в безпеці. Цього плануємо досягти в 2025-2027 роках. Зараз у нас частка експорту 26%. 

У минулому році ми почали робити кроки, щоб вийти на американський ринок. Щоб там працювати, нам треба отримати ліцензію, що виробництво відповідає нормам FDA. Думаю, до кінця року ми її отримаємо. І після цього почнемо працювати.

«Фармак» – найбільше вітчизняне підприємство фармгалузі, частка якого на ринку досягає 6,1%, а чистий прибуток за підсумками 2018 року склав 1,1 млрд грн.

У «Фармака» дві виробничі площадки – одна в Києві, інша в Шостці, де компанія відкрила своє виробництво в 2015 році. Крім цього, фармпідприємство володіє торговою компанією в Польщі.

Сьогодні в портфелі Фармака – 220 препаратів, і щорічно він виводить на ринок близько 20 нових. ПАТ «Фармак» – член асоціації «Виробники ліків України» (авлуа).

Нагадаємо: кіпрська Emer Group Limited стала власником 6,99% голосуючих акцій фармацевтичної компанії ПАТ «Фармак» (Київ)  22 січня 2019 року.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті