Захворіло у світі
6,722,408
Померло у світі
393,916
Вилікувалось у світі
2,989,674
Захворіло в Україні
25,964
Померло в Україні
762
Вилікувалось в Україні
11,372
Росія не пропонувала «Нафтогазу» врегулювати питання арбітражу мировою угодою

Росія не пропонувала «Нафтогазу» врегулювати питання арбітражу мировою угодою

А тристороння зустріч між Україною, Росією та ЄС знову відкладається російською стороною

Росія не пропонувала «Нафтогазу» врегулювати питання арбітражу мировою угодою
Юрій Вітренко
Фото facebook

На сьогодні НАК «Нафтогаз України» не отримувала жодних пропозицій  від російської сторони врегулювати питання арбітражу між НАК «Нафтогазом України» та «Газпромом» мировою угодою. Про це на своїй сторінці у Facebook  повідомив виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

«У відповідь на інформацію російських ЗМІ з посиланням на Олександра Новака, главу Міненерго РФ, що Росія запропонувала Україні врегулювати питання арбітражу між «Нафтогазом» та «Газпромом» мировою угодою ми можемо повідомити, що «Нафтогаз» наразі не отримував жодних таких пропозицій. Якщо отримаємо, ми їх уважно розглянемо», – зокрема зазначив Вітренко.

За його словами, зокрема, українська сторона може розглянути, у якій формі «Газпром» виконає рішення попереднього арбітражу щодо компенсації НАК «Нафтогазу України» збитків від невиконання «Газпромом» своїх зобов’язань за транзитним контрактом у 2009-2017 роках. «Нагадаю, за цим рішенням «Газпром» нам винен вже більше 2,8 мільярдів доларів», – зауважив чиновник.

На його думку, також українська сторона може розглянути пропозиції щодо «нового транзитного контракту за європейськими правилами, у якому в тариф додатково до повного покриття витрат з 2020 року буде закладена компенсація за невиконання «Газпромом» своїх контрактних зобов’язань у 2018-2019 роках». При тому, оскільки ця компенсація є предметом вимог української сторони у новому арбітражі, то «у разі врегулювання цього питання, ми не будемо цього вимагати в арбітражі».

«Новий арбітраж почали не ми, а «Газпром», з вимогами фактично протилежними рішенню попередніх арбітражів за нашими контрактами на поставку та транзит газу», – зауважив дописувач.

Він вважає, що в нинішній ситуації українська сторона повинна пояснювати західним партнерам, що «і Україну, і Європу намагаються обманути, як нас обманювали у 2009 році. Що дієві заходи – це припинення будівництва Північного Потоку 2 і ефективне антимонопольне розслідування за нашою скаргою проти «Газпрому». Ну і готуватися до припинення транзиту з 2020 року, при цьому через міжнародний арбітраж отримуючи за це компенсацію».

Вітренко пояснив це тим, що «мирова угода», про яку казав глава Міненерго РФ Новак, скоріш за все  «мирова угода» у розумінні, вже озвученим Олексієм Міллером, головою РАО «Газпрому», за якою  «Нафтогаз України» та «Газпром» домовляться, що рішення попередніх арбітражів за контрактами на поставку та транзит газу не будуть застосовуватися.

«Тобто ми маємо щонайменше «добровільно» відмовитися від 2,8 мільярдів доларів, а, по максимуму, ще й повернутися у статус боржника за положенням контракту «бери або плати» (більше 80 мільярдів доларів до кінця 2019 року) та газ, відібраний у 2014-2015 році (біля 4 мільярдів доларів). І це все заради продовження поточного контракту на транзит, який, в інтерпретації «Газпрому», на яку ми маємо погодитися всупереч рішенню арбітражу, не несе жодних зобов’язань Газпрому по обсягам транзиту. Тобто як тільки «Газпром» добудує Північний Потік 2 і Турецький Потік, він припинить транзит через Україну, і ми за цим контрактом не будемо отримувати гроші. Абсурдна для нас «мирова угода», чи не так?», – написав виконавчих директор НАК «Нафтогаз України» у соцмережі.

При тому він зазначив, що намагання Мароша Шевчовича, віце-президента Єврокомісії, в рамках його візиту до РФ, домовитися про наступну зустріч між Україною, ЄС та РФ для обговорення транзиту газу після 2019 року вітаються українською стороною, але «на жаль, як ми чуємо, ця тристороння зустріч знову відкладається. Її не буде ні у червні, ні у липні, ні у серпні. І тільки у вересні російська сторона буде готова обговорювати час наступної зустрічі».

Складно не помітити, на думку Вітренка,  що російська сторона тепер нібито чекає на формування нового уряду в Україні за результатами парламентських виборів. «Але схожа ситуація була і з президентськими виборами, які вони використовували як виправдання перенесення тристоронніх зустрічей. Насправді ж причина є очевидною – після того як Україна і ЄС зайняли консолідовану позицію, що транзит через Україну має здійснюватися за справедливими європейськими правилами, для РФ ці переговори стали нецікавими. Виглядає так, що РФ чекає «переговорників», які будуть здавати інтереси України, а не домовлятися про цивілізовані та справедливі правила для всіх сторін», – написав Вітренко.

Як раніше повідомляв Mind із посиланням на російські ЗМІ, глава Міністерства енергетики Росії Олександр Новак заявив журналістам, що начебто РАТ«Газпром» запропонував компанії НАК «Нафтогаз України» укласти мирову угоду, яка дозволила б врегулювати суперечку між двома компаніями про виплати кожній із них.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті