«Укртрансгаз» заявляє про загрозу роботи ГТС

«Укртрансгаз» заявляє про загрозу роботи ГТС

«Укртрансгаз» ініціював перемовини з кредиторами, включно з НАК «Нафтогаз України», щодо реструктуризації заборгованості

«Укртрансгаз» заявляє про загрозу роботи ГТС
Фото: utg.ua

«Укртрансгаз» не має можливості вчасно розраховуватися за контрактами закупівель газу для власних виробничо-технологічних потреб (ВТВ). Заборгованість «Укртрансгазу» за березень-квітень цього року перед постачальниками паливного газу складає 4,1 млрд грн. Про це повідомляє прес-служба «Укртрансгаз». 

Як наслідок, деякі постачальники відмовляються надалі передавати визначені чинними контрактами обсяги газу. Залишкових об’ємів газу на ВТВ, які були закуплені за попередніми договорами, достатньо для забезпечення  роботи ГТС лише до 24 червня.

З відповідним листом про виникнення передумов надзвичайної ситуації Оператор ГТС звернувся до Державної служби надзвичайних ситуацій України. «Укртрансгаз» веде переговори з Національною комісією, що здійснює державне регулювання ринку у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо негайного виправлення ситуації.

Компанія ініціювала перемовини з кредиторами, включно з НАК «Нафтогаз України», щодо реструктуризації заборгованості. Про ситуацію проінформовано Раду національної безпеки і оборони (РНБО).

Критичний фінансовий стан Оператора ГТС спричинений рядом факторів, про що впродовж 2018 та 2019 років керівництво «Укртрансгазу» постійно інформувало Регулятора.

Фінансову ситуацію «Укртрансгазу» з кожним місяцем погіршують економічно необґрунтовані тимчасові тарифи для Оператора ГТС, які були прийняті НКРЕКП наприкінці 2018 року. Вони, зокрема, дозволяють своєчасно розраховуватися за закупівлю газу на ВТВ в обсязі не більше 60% від необхідного річного рівня.

Досі не врегульована проблема несанкціонованого відбору газу з газотранспортної системи, дала можливість учасникам ринку в період з 2016 по лютий 2019 року накопичити більше 35 млрд грн боргу перед «Укртрансгазом» за послуги балансування, з яких 91% становить заборгованість облгазів.

«Після переходу газового ринку України на добове балансування з 1 березня 2019 року ситуація суттєво не змінилась: оператори ГРМ продовжують незаконно відбирати газ з ГТС, в тому числі для власних виробничо-технологічних витрат, і не розраховуються. За період березня-квітня 2019 року заборгованість операторів ГРМ виросла ще на 2,5 млрд грн», – йдеться у повідомленні.

Асоціація газових трейдерів України (АГТУ) закликала НКРЕКП, а також органи виконавчої влади посприяти вирішенню проблеми з неналежним рівнем розрахунків  АТ «Укртраснгаз» з постачальниками газу за позитивні небаланси природного газу. За березень-квітень сума боргів склала 530 млн грн. На думку АГТУ ця ситуація може призвести до колапсу на ринку.

У свою чергу, на цю ситуацію відреагувала й Асоціації газового ринку України (АГРУ), вона звинуватила НКРЕКП у дискримінаційній політиці, що призвело до накопичення заборгованостей, що за різними підрахунками вже досягли $1 млрд.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті