Влада України зриває виконання угоди про Асоціацію з ЄС – дослідження

Влада України зриває виконання угоди про Асоціацію з ЄС – дослідження

Рада виконала єврозавдання 2014-2018 років на 28%, центральні органи виконавчої влади – 43%

Влада України зриває виконання угоди про Асоціацію з ЄС – дослідження
фото pixabay

Державні органи України не забезпечують повномасштабну імплементацію Угоди про Асоціацію (УА) України з ЄС. Такі висновки наведені в аналітичних матеріалах Національного інституту стратегічних досліджень (НІСІ), оприлюднених у вівторок.

«Загальний прогрес виконання Україною УА за підсумками 2014-2018 рр. в частині завдань, покладених на Верховну Раду, склав 28%, на Центральні органи виконавчої влади – 43%, на інші органи державної влади – 34%... Поточний прогрес виконання УА у 2018 р. Верховною Радою склав 40%, Центральними органами виконавчої влади – 55%, а іншими органами державної влади – 47%», – підрахували у НІСІ.

Згідно узагальненням НІСІ, низькі темпи процесу імплементації УА в умовах високого публічного очікування щодо його результатів вказує на наявність достатньо високої ймовірності зриву програми впровадження Асоціації з ЄС у встановлені періоди, а отже створює реальну загрозу виконанню завдання щодо подання заявки на членство в Європейському Союзі у 2024 році.

За матеріалами Інституту, серед чинників, які впливали на прогрес у реалізації УА: нереалістичність строків, первинно закладних до УА, а також застарілість певних зобов’язань по УА.

Крім того, контур європейської та євроатлантичної інтеграції було складено з замміністрів та замкнуто на віце-прем’єр-міністрі з питань євроінтеграції.

«Фактичне «опускання» ступеню відповідальності до рівня заступників міністра (третя-четверта ієрархічна ланка) призвело до зниження якості таких факторів імплементації, як виконавська відповідальність, взаємодія із законодавчим органом, міжвідомча координація»,- вважають у НІСІ.

У НІСІ також зазначили, що суттєвою відмінністю порядку імплементації Україною УА від аналогічного процесу в інших країнах-нових членах ЄС є відсутність будь-яких запевнень (гарантій) щодо майбутнього членства країни в ЄС, або хоча б встановлення певних попередніх умов для такого членства: це зменшувало відповідну мотивацію.

Як повідомлялося, до Конституції України у 2019 році внесені зміни задля забезпечення незворотності курсу України на європейську та євроатлантичну інтеграцію.

Згідно звіту урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, результатом впроваджених євроінтеграційних змін стало зростання обсягу зовнішньої торгівлі України з країнами ЄС: у 2018 році Україна збільшила продаж товарів до країн ЄС до $20,15 млрд (42% від усього експорту) з $17,53 млрд у 2017 році.

Майже 15 000 українських компаній мають право експортувати до ЄС. Провідні ринки для української продукції – у Польщі (17%), Італії (14%), Німеччині (10%), Угорщині (8%) і Нідерландах (8%).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті
Якщо Ви помітили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію