Після запуску нового ринку ціни на електроенергію для промисловості зросли на 30%
За словами голови «Укренерго», основною причиною значного зростання є неправильна модель покладання публічних спецзобов'язань

Станом на 11 липня 2019 року, за підсумками перших десяти днів роботи нового ринку e/e, середньозважена ціна електричної енергії, що склалася для промислових споживачів в умовах нового оптового ринку зросла на 30% в порівнянні з оптовою ринковою ціною в червні.
Про це на прес-конференції повідомив глава «Укренерго» Всеволод Ковальчук, передає Інтерфакс-Україна.
«Якщо ми подивимося на реальні цифри першої декади, то зростання ціни для промислових споживачів набагато вище раніше озвучених прогнозів уряду на рівні 6,8% (ми і регулятор прогнозували на рівні 40% і 42%). Фактичне зростання ціни для промспоживачів, приєднаних до мережі «Укренерго», або приєднаних за першим класом напруги до ВСР, в першій декаді липня становить 30%. І тенденція поки що полягає в тому, що ця різниця буде продовжувати рости, якщо не внести зміни», – сказав Ковальчук.
За даними «Укренерго», середньозважена ціна без урахування тарифу оператора системи розподілу (ВСР, тариф в середньому по Україні становить 378 грн за МВт-год), а також без урахування маржі постачальника електроенергії на рівні 74 грн за МВт-год склала близько 2 080 грн за МВт-год (без ПДВ), що на 30% більше червневої ОРЦ на рівні 1 620 грн за МВт-год. Дана розрахована сума є усередненою для споживачів першого і другого класу.
На думку Ковальчука, основною причиною значного зростання є неправильна модель покладання публічних спеціальних зобов'язань як на НАЕК «Енергоатом» і ПрАТ «Укргідроенерго» з постачання електроенергії населенню, так і на «Укренерго» по компенсації вартості «зеленої» енергії.
«НАЕК «Енергоатом», який в попередні періоди виробляв найдешевшу енергію, був повністю виключений з ринку двосторонніх договорів для промислових споживачів ... Якби «Енергоатом» був в ринку, а на «Укренерго» були покладені зобов'язання компенсувати '' зеленим «, зростання було б набагато меншим. Можна було б говорити про зміну ціни на кілька відсотків», – сказав Ковальчук.
Нагадаймо: 1 липня, в Україні офіційно стартував другий етап переходу на новий ринок електроенергії. За приблизними підрахунками, експорт електроенергії із запровадженням ринку зросте до 2030 року в 4 рази.
Із впровадженням нового ринку в Україні функціонуватиме єдиний балансуючий ринок, організований оператором системи передачі – «Укренерго» з метою забезпечення достатніх обсягів потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва, споживання, експорту та імпорту електроенергії. Він створюється також з метою врегулювання системних обмежень в об’єднаній енергетичній системі України та фінансового врегулювання небалансів електроенергії.
Про особливості нового ринку читайте в матеріалі Mind: « Новий енергоринок: як Рінат Ахметов переграв Ігоря Коломойського «.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].