Реформа енергоринку: відсьогодні Україна перейша на нову модель ринку е/е

Реформа енергоринку: відсьогодні Україна перейша на нову модель ринку е/е

Як тепер торгувати електроенергією, що зміниться та хто був проти - дізнавався Mind

Реформа енергоринку: відсьогодні Україна перейша на нову модель ринку е/е
Фото: pixabay.com

Сьогодні, 1 липня, в Україні офіційно стартував другий етап переходу на новий ринок електроенергії. Про це йдеться у відповідному законі «Про ринок електричної енергії», який було ухвалено у 2017 році. За приблизними підрахунками,  експорт електроенергії із запровадженням ринку зросте до 2030 року в 4 рази

Хто проти?

Першу концепцію реформування ринку електроенергії український уряд затвердив ще в 2001 році. Але потім, протягом 16 років, аж до 2017-го, нічого в напрямку створення конкурентного енергоринку зроблено не було. Залежно від зміни урядів, про реформу то згадували, то знову відкладали її в довгий ящик і на невизначений термін.

Низка українських і європейських інституцій висловлювались за відтермінування запровадження нового ринку, через неготовність енергетичної галузі держави до повномасштабного введення нової моделі ринку електроенергії. Зокрема, президент Володимир Зеленський неодноразово ініціював відтермінування нового ринку електроенергії, Підприємці також просили про відтермінування. За перенос запуску також виступали  Служба безпеки УкраїниПредставництво Європейського союзу та Європейського інвестиційного банку, а також Європейський банк реконструкції та розвитку, підтримані ДП «НЕК «Укренерго», як загальнодержавним оператором системи передачі е/е.

У свою чергу, державне «Укренерго» отримало дозвіл Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики і комунальних (НКРЕКП) працювати в новому оптовому ринку електричної енергії, за старою ліцензією до моменту проходження компанією сертифікації, яка затримується.

На своєму засіданні 5 червня уряд ухвалив низку постанов, спрямованих на реалізацію закону «Про ринок електроенергії», зокрема передбачивши «не підвищення цін на електроенергію для населення».

Що зміниться?

Із впровадженням нового ринку в Україні функціонуватиме єдиний балансуючий ринок, організований оператором системи передачі – «Укренерго» з метою забезпечення достатніх обсягів потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва, споживання, експорту та імпорту електроенергії. Він створюється також з метою врегулювання системних обмежень в об’єднаній енергетичній системі України та фінансового врегулювання небалансів електроенергії.

Законом наразі передбачені механізми купівлі/продажу електроенергії, від яких безпосередньо залежить робота балансуючого ринку. Йдеться про внутрішньодобовий ринок та ринок «на добу вперед «. 

Для реалізації норм закону Кабінет міністрів створив на базі «Енергоринку» два державних підприємства для роботи в новій моделі оптового ринку електроенергії: ДП «Оператор ринку» і ДП «Гарантований покупець».

Також Кабмін поклав на держкомпанії «Енергоатом» і «Укргідроенерго» спеціальні зобов'язання продавати частину електроенергії за фіксованою ціною «гарантувати покупцеві». Таким чином, ціна електроенергії для населення до кінця року змінюватися не повинна.

Також,  обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам: постачання виділяють в окремий бізнес, що відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.

Як торгувати електроенергією?

На ринку «на добу наперед» купівля-продаж електроенергії здійснюється на наступну за днем проведення торгів добу. На внутрішньодобовому ринку купівля-продаж електроенергії здійснюється безперервно після завершення торгів на ринку «на добу наперед» та впродовж доби фізичного постачання електроенергії.

Учасниками ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку можуть бути виробники, електропостачальники, трейдери, оператор системи передачі – «Укренерго», оператори системи розподілу, гарантований покупець та споживачі. Всі учасники цих ринків повинні укласти з «Укренерго» договір про врегулювання небалансів та з оператором ринку – договір про участь у цих ринках.

 Купівля-продаж електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку здійснюється на організованих електронних торгах. Для участі в торгах учасники ринків подають заявки із обсягами та цінами продажу та/або купівлі електроенергії щодо певних періодів доби постачання. 

Учасники ринку «на добу наперед» можуть подавати заявки на торги за сім календарних днів до доби постачання і до «закриття воріт» об 11:00 години доби, що передує добі постачання. За результатами торгів оператор ринку визначає результати торгів, формує та надає учасникам відомості про розрахунки на ринку.

На внутрішньодобовому ринку учасники можуть подавати заявки на торги починаючи з 15:00 години доби, що передує добі постачання, і до «закриття воріт» за 60 хвилин до початку розрахункового періоду, на який подається заявка. Заявка на торги на внутрішньодобовому ринку залишатиметься у списку торгів на внутрішньодобовому ринку, доки не буде акцептована або скасована.

Нагадаймо: 27 червня цього року на УЕБ вперше пройшов аукціон з продажу електроенергії за двосторонніми договорами для запуску роботи нової моделі ринку.

Більше про особливості нового ринку е/е читайте в колонках консультанта з правового забезпечення проектів відновлювальної енергетики Sayenko Kharenko – Марини Грицишиної спеціально для Mind.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло