Інвестори призупинили активність в Україні – Меркулов

Інвестори призупинили активність в Україні – Меркулов

Результати парламентських виборів вплинуть на інвестиційну атмосферу у країні

Інвестори призупинили активність в Україні – Меркулов
Фото: pixabay.com

Інвестори призупинили активність в Україні, через очікування результатів парламентських виборів. Про це повідомляє Retailers.

«В кінці минулого – початку цього року інвестори призупинили активність в Україні. Чекають підсумків парламентських виборів. У країни є величезний потенціал, який можна оцінити в мільярди доларів іноземних інвестицій. Ці гроші прийдуть в Україну в той момент, коли інвестувати в нерухомість буде безпечно і це стане мейнстрімом», – відмітив генеральний директор девелоперської компанії Arricano Real Estate Михайло Меркулов.

У 2014 – 2015 роках практично були відсутні великі угоди на ринку нерухомості, особливо з боку іноземних інвесторів. Якщо і були, то це «пожежні продажі» проблемних об'єктів. З початку кризи ставка капіталізації для нормальних об'єктів, з хорошою локацією, хорошою заповнюваністю і зростаючим трафіком, практично не змінювалася – була на рівні 13%. Для розуміння, в Європейських країнах ставка капіталізації знаходиться на рівні від 5% до 8%. Чим вона нижча, тим дорожче коштує об'єкт.

Починаючи з 2016 року в Україні з'явився один великий гравець, компанія Dragon Capital, яка за 2 роки придбала більше 20 об'єктів. За словами фахівців з Dragon Capital, коли вони купували останні об'єкти, то були вже не єдиним претендентом на покупку: в торгах брали участь ще два – чотири конкурента з місцевих гравців, турецьких, ізраїльських інвесторів. Значний сигнал того, що гравці з високим ризик-апетитом вже готові брати участь в торгах на об'єкти нерухомості.

Один з аспектів пожвавлення ринку – збільшення кількості банків з фінансування проектів: в Arricano їх стало в 2 рази більше, ніж було 2 роки тому. Це означає, що банки, незважаючи на все ще достатню кількість проблемних активів у них в портфелях, змушені знову дивитися на бізнес, навіть на нерухомість, і фінансувати його.

В Україні з ростом попиту на якісну нерухомість будуть рости орендні ставки, можливо на 7-10% в рік в доларі. Крім цього, з пожвавленням ринку, можна очікувати зниження ставки капіталізації. Це робить інвестиції в якісні комерційні об'єкти дуже затребуваними.

«В цьому році вибори президента і вибори до парламенту – це, мабуть, ключові фактори, які впливають на інвестиційну активність. Всі без винятку гравці ринку пригальмували і вичікують. Як тільки з'явиться визначеність і ясність майбутнього, активність відновиться. Визначеність потрібна в двох аспектах», – відмітив Меркулов.

Для інвесторів лакмусовим папірцем є не тільки вибори президента і парламенту, а ще й віра в Україну міжнародних донорів, і здатність України залучати гроші на зовнішніх ринках.

«Перший такий крок ми вже побачили: Україна розмістила єврооблігації. Можна довго сперечатися дорого або дешево ми їх розмістили, але той факт, що вони були розміщені і попит був досить високий – це досить оптимістично», – пише гендиректор Arricano Real Estate.

Очікується, що в наступному році ще більша кількість іноземних інвесторів буде дивитися на Україну. При розвитку економіки хоча б 5% плюс, очікується суттєве підвищення попиту абсолютно на всі сегменти комерційної нерухомості. І в 2021 році (якщо не буде ніяких несподіванок) може відбутися значне збільшення інвестицій. До того ж, як тільки банки відновлять іпотечне кредитування і проектне фінансування, варто очікувати наступну хвилю збільшення активності в нерухомості.

Нагадаємо: одна з провідних інвесткомпаній Dragon Capital прогнозує, що ВВП України в 2019 році зросте на 3,2%. Згідно з прогнозом, зовнішнє середовище в І півріччі виявилось кращим для України, ніж очікувалося, зокрема, через різку сприятливу зміну цін на залізну руду і газ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло